Haberimizin en altında izleyebileceğiniz yeni bir casus videosu, Nurburgring'de turlayan bir Kia EV9'u ekranlarınıza getiriyor. Bahsi geçen SUV, ağustos ayında gördüğümüz ilk teaser görüntülerinde kullanılandan çok daha kalın bir kamuflajı giyerek karşımıza çıkıyor. Şimdiden belirtelim, Kia EV9, 2023'ün ilk çeyreğinde piyasaya merhaba diyecek.

Kendisinin gurur duyacağı bir nokta da var. Otomobil üreticisinin üç sıralı elektrikli SUV'si olan Kia EV9, markanın amiral gemisi olarak asfalta inecek ve EV serisinin en üstünde yer alacak. Hatırlatmak isteriz ki Kia, geçtiğimiz yılın sonlarında Kia EV9 Concept olarak modelin önizlemesini yapmıştı. Aşağıdaki fotoğraflardan da inceleyebileceğiniz üzere kamuflaj, modelin daha ince tasarım ayrıntılarını gizlemeye devam ederken, üretim versiyonu konseptin genel şeklini muhafaza etmeyi başarıyor.

Galeri: Kia EV9 Test Görüntüleri (Teaser)

Her ne kadar genel şekil minvalinde özellikler muhafaza edilmeye çalışılsa da, bazı değişiklikler göze çarpıyor. Kia, bilhassa çamurluklarda konseptte gördüğümüz büyüklüğü azaltmış gibi duruyor. Teaser'lar aracın arka tarafını göstermese de, casus fotoğraflarından biliyoruz ki kendisi dikey stop lambalarına sahip olarak testlere çıkmıştı. Tıpkı çamurluklar gibi arka difüzör de üretim versiyonunda konsepte göre daha az stilize edilmiş olarak karşımıza çıkarken, EV9, standart kapılara sahip olmayı tercih ediyor.

EV9, otomobil üreticisinin Kia EV6'nın ve Genesis GV60 ve Hyundai Ioniq 5 gibi diğer Hyundai Motor Company otomobillerinin temelini oluşturan E-GMP platformunda gelecek. Bu aynı zamanda EV9 ve diğer modellerin bazı güç aktarma bileşenlerini paylaşabileceğinin bir işareti diyebiliriz. Şu aşamada teknik detaylar tam olarak belli olmasa da, konseptin sahip olduğu 483 kilometrelik menzili ve 0-100 km/sa hızlanmasını 5 saniyede yaptığı dün gibi aklımızda.

Bu aşamaya kadar aracın iç mekanını maalesef görme şansımız olmadı. Kulislerde konuşulanlar, büyük ekranlar ve temiz bir tasarımın geleceği yönünde diyebiliriz. Burada da konsept araçtan örnekler verecek olursak, kendisinin dikdörtgen bir direksiyon simidi ile birlikte geniş bir ekrana sahip olduğunu belirtebiliriz. Editörlerimiz, üretim versiyonunda daha geleneksel bir iç mekanın bizi karşılayacağına inanıyor.