SEAT'tan ayrılarak bağımsızlığını resmileştiren Cupra, geçen yılki UrbanRebel konseptinin üretime daha yakın bir versiyonunu tanıtarak karşımızda duruyor. UrbanRebel konseptinin prömiyeri, İspanya'nın Terramar kentinde "Unstoppable Impulse" adlı özel bir etkinlik sırasında düzenlendi. 2021'deki gösteri otomobiline kıyasla daha az agresif olan küçük EV, yola çıkan modelin piyasaya sürüleceği 2025'ten önce karşımıza çıkacak.

Geçen yıl gördüğümüz performansa dayalı konsept 338 beygir gücü ve 433 maksimum güç vaat ederken, yeni UrbanRebel ise 228 beygir gücü üreterek karşımıza çıkıyor. Aracın 0'dan 100 km/sa hızlanması 6,9 saniyede gerçekleşiyor. Bu arada konseptte kullanılan pil paketinin uzun menzilli versiyon için maksimum 440 kilometre sağladığını belirtelim. UrbanRebel konsepti, VW Grubun'nun Mii Electric, Citigo-e iV ve e-up'ın yerini almak üzere önden çekişli EV'lere uyarlanan MEB Küçük platformunu kullanıyor.

Galeri: 2022 Cupra UrbanRebel Konsept

Barselona'da tasarlanıp geliştirilen UrbanRebel, sadece 4.03 metre uzunluğunda. 2025'ten itibaren Martorell'in de montajının gerçekleşmesinin ardından, Cupra'nın yılda 500.000 otomobil satma planı olduğunu da varsayarsak kendisi bu minvalde önemli bir model olacak. Marka, 2018'de kurulmasından bu güne, 200.000'den daha az aracı sahiplere teslim etmişti.

Cupra, yenilenen konseptin 3D baskı ve 3D örme üretim süreçlerini aldıktan sonra günümüze geldiğini belirtiyor. Aslında bu, giriş seviyesi bir EV için kulağa pahalı geliyor, dolayısıyla sonraki üretim sürümü için şimdiden bazı şeyleri tahmin etmek kolaylaşacak.