Çinli elektrikli otomobil firması NIO, elektrikli otomobil sektöründe adından sıkça söz ettiren markalardan birisi konumuna gelmeye başladı. Bu firma, 5 yıllık kuruluş sürecinde 5 adet model ortaya koydu. Firmanın son modelleri arasında da ET7 adlı bir amiral gemisi sedan, EC6 adlı coupe görünümlü crossover, ES6 adlı orta boy crossover ve ES8 adlı büyük SUV model yer alıyor.

NIO ET5

Firma şimdi de ET5 adını verdiği ve Tesla Model 3'e doğrudan rakip olacak kompakt sedan modelini tanıttı! Tasarım anlamında bir büyük modeli ET7'ye bir hayli benzer olan ET5, farları ve tampon tasarımı gibi kısımlarıyla o modelden farkını belli ediyor. En belirgin farklar ise daha uzun sis farı çerçevesi ve daha geniş hava girişleri gibi şeyler oluyor. 

NIO ET5

Toplam uzunluğu da doğal olarak ET7'ye göre daha kısa olan aracın arka tarafında daha çok yuvarlatılmış bir tasarım görüyoruz. Aracın tavanındaki çıkıntıları merak ediyorsanız da bunların yarı otonom sürüş sisteminin radarları olduğunu belirtebiliriz.

ET5'in boyutlarına baktığımız zaman 4.790 mm uzunluk, 1.960 mm genişlik, 2.888 mm aks mesafesi değerlerini görüyoruz. Yani bu araç, kompakt sedan sınıfının, geniş hacimli olanları kesiminde yer alıyor diyebiliriz.

NIO ET5

Aracın iç mekanına baktığımızda ise buton kalabalığı olmadığını görüyoruz. Aracın 10.5 inç'lik dijital gösterge paneli ve kareye yakın şekildeki bilgi eğlence ekranı görülüyor. 256 farklı renkli ambiyans aydınlatması ve Dolby Atmos 7.1.4 surround ses sistemi de aracın iç mekan özellikleri arasında yer alıyor.

NIO ET5

NIO firması, NREAL firması ile ortak çalışarak aracın iç mekanı için oldukça özel bir donanım da getirmiş. NREAL firması, NIO firmasına özel olarak AR (augmented reality) yani sanal gerçeklik gözlükleri geliştirmiş. Bu aracın bu gözlüklerle kullanılarak panoramik ve dijital bir kokpit hissiyatı yaşanabileceği belirtiliyor. Bu özellik, aracın en heyecan verici kısımlarından oldu diyebiliriz!

NIO ET5

Aracın teknik özelliklerine bakacak olursak da iki adet elektrik motoru kullanıldığını görüyoruz. 3 adet batarya seçeneği bulunan aracın, 2 adet elektrik motorunun kombine olarak 490 beygir güç ile 700 Nm tork ürettiğini öğreniyoruz. Batarya seçenekleri ise 75 kWh, 100 kWh ve 150 kWh şeklinde.

NIO ET5

Araç bu teknik değerlerle 0-100 km/s hızlanmasını 4.3 saniyede tamamlayabiliyor. Çin'in standartlarına göre de aracın 75 kWh batarya paketiyle 550 km, 100 kWh batarya paketiyle 700 km, 150 kWh batarya paketiyle de 1000 km menzile sahip olduğu belirtiliyor.

Fakat aracın tanıtım zamanı ile piyasaya çıkışı arasında oldukça geniş bir zaman dilimi var. Çünkü NIO, ET5'in müşterilere teslim edileceği tarihi 2022'nin Eylül ayı olarak açıkladı. Aracın fiyatı ise 328.000 yuan olarak belirlenmiş. Fakat devlet yardımlarıyla bu fiyat 258.000 yuana kadar iniyor.

NIO an itibariyle Çin ve Norveç'te satış yapıyor. Fakat ET5'in Almanya, Hollanda, İsveç ve Danimarka'da da satılacağı açıklandı.