Tesla'nın öncülüğünü yaptığı "elektrikli startup" furyası kısa süre içerisinde gezegeni kasıp kavurur hale geldi. Her köşede bir anda beliren bu startup'ların büyük bir kısmı "Tesla Katili" sıfatıyla ortaya çıkmış olsa da, zaman içerisinde birer birer ortadan kayboldular. İşte biz de "Şimdi Neredeler?" serimiz ile birlikte, büyük iddialar ile ortaya çıkıp kendisinden bir daha haber alınamayan startup EV üreticilerine yakından bakıyoruz. İlk konuğumuz da, Lordstown Motors oluyor.

Dünden bugüne gelişen olaylar

 

Tarihler 2018’i gösterdiğinde elektrikli ticari araç üretici Workhorse Group’un CEO’su Steve Burns, Lordstown ismini verdiği elektrikli otomobil şirketinin kuruluşunu gerçekleştirdi. Kuruluştaki amaç aynı şu an Rivian'ın yapmaya çalıştığı gibi gibi elektrikli pick-up modellerinin üretilmesiydi. 1 yıl geçen geliştirme süreçlerinin ardından heyecanlı ekip, 7 Kasım 2019 tarihinde dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden GM’in Lordstown fabrikasını satın aldıklarını duyurdu. Bu satın alma için GM, Lordstown Motors’a yaklaşık 40 milyon dolar borç verdi.

2020 yılının Mart ayında ise Steve Burns, eskiden CEO’su olduğu Workhorse’un W-15 pick-up modelinin haklarını alabilmek için 12 milyon dolar para ödedi. Ayrıca Workhorse bu devir sırasında Lordstown’un yüzde 10 hissesine de sahip oldu. Bu devir sonrasında Lordstown Motors, büyük fabrikasında W-15’i temel alan ancak bazı değişiklere sahip olacak tamamen elektrikli bir pick-up üreteceğini açıkladı. Bu durum birçok kişiyi heyecanlandırdı.

Tarihler 23 Ekim 2020’ye geldiğinde ise daha bir otomobil bile üretemeyen şirketten çok ciddi bir adım geldi. DiamondPeak Holdings ile birleşmeye giden şirket NASDAQ borsasında listelendi. Listelenme gününde 1.6 milyar dolar öz sermaye sahip olan Lordstown Motors GM’den de güzel bir haber aldı. GM, fabrika üzerinde ipoteki kaldırdığını belirtti.

Bu güzel haberlerle birlikte daha da umutlanan firma, hala otomobil üretememesine rağmen Ocak 2021’de Kaliforniya’da servis açtığını duyurdu. İlk defa Ohio dışına çıkan şirket, elektrikli araçların eyalette çok desteklendiği için buraya geldiklerini belirtti. Ancak bugünden sonra hiçbir şey şirketin istediği gibi olmadı.

Mart 2021’de Hindenburg Research tarafından yayınlanan rapor, şirketin bir dolandırıcı olduğunu ve yatırımcılara yanlış bilgilere verdiğini belirtti. Ayrıca şirketin elektrikli pick-up modelini üretebilmek için yeterli kabiliyete sahip olmadığını belirten raporda sürecin çok yavaş ilerlediğini ve pick-up’ların en az 3 ile 4 yıl içerisinde üretilebileceği de açıklandı. Bu durum şirketin hisselerinde yüzde 17’lik bir düşüşe sebep oldu.

Bu raporun ardından aynı ay içerisinde Lordstown Endurance prototiplerinden birinin yanması da şirkete olan güveni büyük oranda azalttı. 8 Haziran 2021 tarihine geldiğimizde ise şirketin kasasında çok az bir para vardı. Son raporlar şirketin iflas etmek üzere olduğunu gösteriyordu. Her ne kadar heyecanla bir yola atılsa da şirketin CEO Steve Burns ve CFO’su Julio Rodriguez 14 Haziran’da şirketten istifa edip ayrıldı. Ayrılmayla birlikte şirkette büyük bir sarsıntı yaşandı.

Galeri: Lordstown Motors Endurance

Ayrılma sonrasında kendini toparlamak isteyen Lordstown Motors, Ağustos 2021'de Icahn Enterprises'ın eski CEO'su olan kıdemli otomobil yöneticisi Daniel Ninivaggi’yi CEO olarak görevlendirdi. Yeni CEO’da maalesef yolunda olan işleri düzeltemeyince her şeyin başlangıcı olan fabrikayı satmaya karar verdi. Bu kararla birlikte Foxconn, 230 milyon dolara GM’in Lordstown tesisini satın aldı ve sözleşme ile Endurance üretimini burada gerçekleştireceğini belirtti. Ayrıca şirkete Foxconn tarafında 50 milyon dolarlık yatırım yapıldı.

Satın alma süreci tam olarak Mayıs 2022’de tamamlandı. Satın alma işleminin ardından FoxConn ve Lordstown Motors bir dizi elektrikli araç geliştirmek ve üretmek için MIH EV Design LLC adında yeni bir şirket kurdu. Şu anda çalışmalar devam etse de hala Endurance prototipiyle ilgili net bir bilgi yok. Yeni fabrikada Lordstown araçlarına ek olarak Fisker PEAR da üretilecek. Ayrıca GM tarafından bir zamanlar yapılan 75 milyon dolarlık yatırımın da 2021’in sonunda sonlandığı belirtildi.

Lordstown Endurance

Şimdi de sıra adından sıkça bahsettiğimiz elektrikli pick-up Endurance’da. Endurance dört tekerlekten çekiş sistemine sahip tamamen elektrikli bir pick-up modeli olarak bizlerin karşısına çıkıyor. İlk olarak 2019’da yapılan açıklamalarda aracın 2020’nin sonlarında 52.000 dolarlık bir fiyat etiketiyle satışa sunulacağı hedefleniyordu. Ancak yaşanan olaylar maalesef bunu mümkün kılmadı. Öyle ki modelin ilk dayanıklılık testlerinde bile sınıfta kaldığını biliyoruz. Aşağıdaki fotoğraflar bu testten görüntülere ait.

Galeri: Lordstown Dayanıklılık Testi

Özellikle yukarıda bahsettiğimiz olaylarla birlikte Ekim 2021’de aracın Nisan 2022’de üretimi gireceği belirtilmişti. Her ne kadar Foxconn’un fabrikayı satın alma işlemleri tamamlansa da hala Endurance için bir üretim bulunmuyor. Ancak yeni iddialara göre bu yılın sonunda aracın teslimatları başlayacak.

402 km menzile ve 109 kWh’lik bir batarya sahip olacak araç için 1.000 dolarlık ön ödemeler alınmaya başladı. Son karara göre 52.500 dolarlık fiyat etiketiyle piyasaya çıkacak. Ancak eskiden de olduğu gibi teslimatların ertelenmesi çok muhtemel.