-Tuzla, İstanbul

Çinli elektrikli otomobil markası Skywell, Ulu Motor distribütörlüğü ile ülkemize giriş yaptı. Firmanın sunmaya başladığı ilk modeli ise ET5 adlı elektrikli SUV modeli oldu. D segment bir SUV olarak belirtilen bu araç, şu anda 999.000 TL'den başlayan fiyatları ile ön sipariş aşamasında.

Skywell ET5 Teknik Özellikleri  
Menzil 520 km (NEDC standardı, WLTP'de 480 km)
Güç 204 beygir
Tork 320 Nm
Batarya kapasitesi 72 kWh (dolu paketinde)
Bagaj hacmi 467 - 1141 litre
Boş ağırlık 1920 kg
Yakıt tüketimi 15,6 kWh / 100 km
220V şarj süresi 11 saat
0-100 km/s hızlanma süresi 7.9 saniye


İnci beyaz, ay mavi, metal mavi ve siyah gibi birden fazla renk seçeneği bulunan aracın üst donanım seviyesinde ise fiyat 1.500.000 TL bandına ulaşıyor. Teknik özellikleri yukarıdaki gibi olan aracın konfor ve ses yalıtımı konularındaki başarısı hemen farkediliyor.

Skywell ET5 Elektrikli SUV

 

Menzil, performans ve yol tutuş gibi konularda ise Motor1 Türkiye ve InsideEVs YouTube kanallarına çekilecek olan detaylı inceleme videolarında daha iyi yorum yapılabilir.

Skywell ET5 Elektrikli SUV

Arka diz mesafesi ve bagaj hacmi konularında da oldukça başarılı olan aracın kaput kısmı ise 204 beygir gücündeki elektrik motoru ile dolmuş durumda. Bu kısımda normalde bir plastik koruma kapağının yer aldığı, fakat showroom aracında motorun sergilenmesi için çıkarıldığı belirtildi. Yani kaput kısmında bir depolama hacmi yok. Fakat geniş bagaj ve geniş iç hacim sayesinde böyle bir şeye gerek de yok.

Skywell ET5 Elektrikli SUV

Fotoğraflarda yer alan beyaz renkli araç, giriş paketi olan Comfort donanım paketi oluyor. 999.000 TL'lik başlangıç fiyatına ve 55 kWh bataryaya sahip olan bu versiyonun ardından 1.448.000 TL'lik fiyatıyla Premium paket geliyor. Bu pakette batarya kapasitesi 72 kWh'a yükseliyor.

Skywell ET5 Elektrikli SUV
Skywell ET5 Elektrikli SUV

Aracın baz versiyonu.

En üst paket ise 1.481.000 TL'lik fiyatı ile Premium Plus oluyor. Tabii aracın bir de opsiyon listesi var. Test sürüşü gerçekleştirdiğimiz ay mavi renkli araç ise Premium Plus adlı en üst donanım seviyesini taşıyor.

Skywell ET5 Elektrikli SUV
Skywell ET5 Elektrikli SUV

Bu araca 8 yıl batarya garantisi ile 150.000 km yol garantisi verildiğini de belirtmiş olalım. Ayrıca aracın bir NFT koleksiyonuna sahip olması da oldukça ilginç yönlerinden. Bu durum markanın dijitalleşmeye ne kadar önem verdiğinin de bir göstergesi.

Skywell ET5 Elektrikli SUV

Skywell firması, güvenlik donanımları anlamında da aracı mümkün olduğunca doldurmaya çalışmış. Çünkü ET5'te 15'den fazla güvenlik donanımı yer alabiliyor. Bunlar arasında adaptif hız sabitleyici, şerit takip asistanı, otomatik park asistanı, otomatik uzun far asistanı ve trafik hız sınırı algılayıcı gibi özellikler yer alıyor.

Skywell ET5 Elektrikli SUV

Editör tarafından en beğenilen yönler:

-Geniş iç hacim
-Hem sade hem de şık iç ve dış tasarım
-Süspansiyon konforu ve buna eşlik eden yumuşak minderli koltuklar
-Tesla Model X misali koreografi modu (farlar ile)
-Sürücü koltuğunun tamamen yatarak dinlenme modunu alabiliyor olması gibi farklı modların varlığı
-Mikron seviyesinde hava sirkülasyonu temizliği sağlayan N95 filtre
-Başarılı ses sistemi ve kullanışlı multimedya ekranı
-Geniş tutulan panoramik açılır cam tavan

Aracın opsiyon listesi ve detaylı donanım özellikleri için https://skywell.com.tr/et5/ adresini ziyaret edebilirsiniz.