Otomobil üreticileri, sokağa çıkardıkları prototipleri saklamak için bazı zamanlar şatafatlı ve rengarenk tasarımlar benimsese de, çoğu zaman siyah bir kumaş parçasıyla yola çıkıyorlar. Geleneksel kamuflajla gizlenen yeni Tesla Model Y, ilk yol testlerinin tamamlanması için planlanandan erken bir tarihte karşımıza çıkmış olabilir.

Reddit kullanıcısı JackIJack, Elon Musk ve ekibinin "Project Juniper" adını verdiği makyajlı SUV ile Pasadena, Kaliforniya'daki Rose Bowl stadyumu yakınlarında karşılaştı ve bu anı sosyal medyada paylaştığı bir fotoğrafla ölümsüzleştirdi. 2023'ün en çok satan otomobili Tesla Model Y, 2025'in başlarında piyasaya sürülmek üzere kapsamlı bir makyajdan geçecek.

Ancak bugün, internette dolaşan bir görüntü sayesinde makyajlı Model Y ile aylar öncesinden tanışma fırsatı buluyoruz. Fotoğraftaki SUV'nin ön ve arka tamponu kapatılmış olsa da genel hatları ile geçen yaz güncellenen Model 3 Highland'i anımsatıyor.

Sadece bu fotoğrafa bakarak bir şeyler öğrenmemiz çok zor, ancak makyajla birlikte yeni jant tasarımları, yeni aynalar ve ses izolasyonu için daha fazla yalıtım görebiliriz. İç kısımda yeniden tasarlanmış bir konsol, daha iyi malzeme kalitesi yeni bir direksiyon simidi bekliyoruz.

Performans açısından, yeni Model Y şüphesiz selefinden daha güçlü olacak ve daha tatminkar bir menzile sahip olacak (şu anda versiyona bağlı olarak 455-533 km arasında değişiyor). Ancak, Tesla'nın yeni bilgiler paylaşması için henüz çok erken.

Galeri: Yeni Tesla Model Y (2024), Motor1.com render