Elektrikli otomobil startup'ı olan Fisker, bir süredir iflasın eşiğinde duruyordu. Biz bayram tatillerimizi yaparken resmen iflas ettiğini açıklayan üretici, şimdi çok zor bir durumla daha karşı karşıya. Fisker'in yatırımcıları, iflas ödemesi ve kalan varlıklar için birbirini dava etmeye hazırlanıyor.

Her şey Fisker'in istediği yatırımları bulamaması ve Ocean isimli modelinin başarısızlığı ile başlamıştı. Modelin tüketiciler tarafından da beğenilmemesinin ardından fiyatlarda ciddi indirimlere giden elektrikli otomobil üreticisi, buna rağmen alıcı bulmayı başaramamıştı. Fisker'in Nissan ile olan ortaklık görüşmelerinden de sonuç alamaması, markayı kötü bir noktaya getirmişti.

Galeri: Fisker Ocean

Geldiğimiz noktada Fisker, 17 Haziran'da resmen iflas bayrağını çektiğini açıkladı. Ocean üretimine devam edebilmek için nakit eriten üretici, operasyonlarını devam ettirmek için yatırımcı arıyordu. Şirket avukatlarının açıklamalarına göre bu yatırımı bulamayan Fisker, artık üretime devam edebilecek durumda değil.

İflas açıklaması kapsamında şirketin tüm varlıklarını likidite edeceği açıklandı. Ayrıca üretilen 4.300 aracın da tek bir firmaya satılacağı konusunda da anlaşmaya varıldı.

Fisker, şirketin 850 milyon dolarını iki farklı fon grubuna borçlu. Bu fon gruplarından daha büyük olanı, daha küçük olan Heights Capital Management'ı Fisker'in varlıklarına "haksız" şekilde el koymakla suçlanıyor. 

Bu grubun avukatı Alex Lees, şu açıklamalarda bulunmuş: "Tüm şirketi Heights Grubu'nun üzerine geçirmiş gibiler. Fisker, mahkeme kararının dışına çıkarak tek bir fonun avantajı için çalışıyor."

Lees'e göre Fisker, Kasım ayında iflas bayrağını çekmeliydi.

Heights kanadından ise bu iddialara yalanlama geldi. Heights avukatı Scott Griessman, fonun Fisker'i hayatta tutmak için çabaladığını ifade etti. Griessman'a göre Heights, iflas açıklamasından sonra ancak 185 milyon dolarını geri alabilecek.