Aslında bu bir sürpriz değil. Fiat, bir süredir yeni bir Panda üzerinde çalıştığını ima ediyordu. Şubat 2024'te Fiat patronu Olivier Francois, şaşırtıcı bir kısmı seri üretime dönüşen bir çalışma sundu. Şimdi ilk resimler ve isim var: Grande Panda'ya merhaba deyin.

Fiat böylece yeni modeli, en az 2026 yılına kadar içten yanmalı motor olarak üretilmeye devam edecek olan önceki Panda'dan açıkça ayırıyor. "Grande Panda", selefiyle birlikte kısa bir süre üretim bandından inen 2005 tarihli Grande Punto'yu anımsatıyor.

Galeri: Fiat Grande Panda (2024)

Fiat Grande Panda, 2027 yılına kadar her yıl yeni bir araç tanıtacakları model ailesinin ilk üyesi. Küresel pazarlar için geliştirilen araç, STLA Smart platformuna dayanıyor. Bu, farklı sürüş teknolojilerine izin veriyor ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika başta olmak üzere dünyanın tüm bölgelerinde kullanılabilen yeni bir platform.

Bu, Fiat'a dünya çapındaki müşterilerin bireysel yerel ihtiyaçlarını karşılayan araç modelleri geliştirme fırsatı veriyor. Fiat Grande Panda, lansman sırasında tam elektrikli ve hibrit teknolojilerle tanıtılacak.

Fiat Grande Panda (2024)

Fiat Grande Panda (2024)

Citroën e-C3 (2024)

Citroën e-C3 (2024)

Torino'daki Centro Stile'de tasarlanan Fiat Grande Panda, 3.99 metrelik uzunluğuyla B segmentine giriyor. Beş kapılı model, 4.01 metre uzunluğundaki Citroën C3'e de epey benziyor. Güç ünitelerinin de benzemesi hâlinde, 113 bg gücünde tam elektrikli ve 136 bg gücünde hafif hibrit benzinli motorlar görebiliriz. C3'teki 101 bg'lik benzinli motorun bir noktada eklenip eklenmeyeceği henüz belli değil.

Grande Panda'nın gövde tasarımı (bize göre) C3'ten çok başarılı bir şekilde ayrılıyor ve ikonik selef modelin stilistik unsurlarını içeriyor. Tipik İtalyan tasarımıyla sağlam ve net bir görünüm sunduğu da söylenebilir. Çarpıcı çizgiler ve cesur yüzeylerin birleşimi, belirgin tekerlek kemerleri ile vurgulanıyor.

Ön bölüm özellikle ilgimizi çekiyor: kare radyatör ızgarasının etrafını ortogonal çizgiler sarıyor. Alt koruma ise yeni Fiat Grande Panda'nın sağlam karakterini vurguluyor. Gündüz farlarının imzası, dama deseninde düzenlenmiş yatay piksellerden oluşuyor.

Fiat Grande Panda (2024)

Fiat Grande Panda (2024)

Yeni Fiat Grande Panda'nın silueti, 1980'lerdeki selefini anımsatıyor. Klasik Fiat Panda 4x4'e bir saygı duruşu olarak, kapı yüzeylerindeki üç boyutlu PANDA yazısı eklenmiş. C sütunlarındaki siyah, kare elemanlar ise 3 boyutlu bir etkiye sahip. Bu detay, görüş açısına bağlı olarak, FIAT kelimesini veya dört çubuktan oluşan marka logosunu oluşturuyor.

Fiat Panda 30 1980

Fiat Panda (1980)

Fiat Panda 2024 konsepti

Fiat Panda Konsepti (2024)

Arka kısım da çarpıcı bir görünüme sahip. Pencere alanı, gövde bölümü ve tampon arasındaki ilişki, koruma ve dengeyi sembolize etmeyi amaçlıyor. Bagaj kapağındaki FIAT yazısı tarihi Fiat Panda'ya saygı duruşunda bulunurken, arka lambalar da bazı kişilere klasik modeli hatırlatabilir.

Yeni Fiat Grande Panda, 17 inçlik elmas kesim alaşım jantlar üzerinde yola çıkıyor. Jantların ortasındaki X işareti 1980'lerin geometrilerinden alıntı yapıyor ve bunları fütüristik bir tarzla birleştiriyor.