Renault 5'in sportif kardeşi sonunda aramızda! Çok daha güçlü bir model arayanların imdadına yetişecek Alpine A290, 130 ve 160 kW çıkış gücü seçenekleri ile dikkatleri üzerine çekecek.

Renault 5 ile aynı platformu kullanacak A290, tasarım anlamında kardeşinden çok daha farklı görünecek. Motor1.com Almanya'daki dostlarımızın yakından inceleme fırsatı bulduğu modeli ve merak ettiğiniz tüm detayları bu haberde bulabileceksiniz.

Teknik Detaylar

Renault 5 E-Tech Electric gibi AmpR Small platformu üzerinden yükselen model, 130 ve 160 kW (pek mümkün görünmese de fiyatına göre düşük ÖTV bandında kalabilir) güç çıkışı sunan iki seçenek ile geliyor. Her iki model de önden çekişli olacak. Şimdilik AWD seçenek olmasa da ne Alpine ne de Renault kapıyı tamamen kapatmış değil.

Renault, modelde her zaman olduğu gibi güncel senkron motorlarını kullanmış. Buna ek olarak modelin farklı bir yazılım ile güçlendirilmediğini de belirtelim. Yani Alpine A290'ın içerisindeki motorlar, direkt olarak 160 kW seçeneğe sahip olan Megane E-Tech Electric'in bir türevi.

Galeri: Alpine A290 (2024)

Aynı şekilde R5'in içerisindeki büyük hacimli batarya da direkt olarak A290'a taşınmış. 52 kWh'lik bu ünite, toplamda 380 km menzile olanak sağlayacak. En güçlü versiyonun 0-100 km/s hızlanması ise 6.4 saniye (Renault 5'te bu ivmelenme 8 saniye sürüyor) sürecek. Elimizdeki teknik detaylar şimdilik bu kadar.

Modelin 100 kW'a kadar hızlı şarj desteği sunacağı açıklandı. Bu da A290'ın yüzde 15-80 aralığını şarj etmesi için sadece 30 dakikaya ihtiyacı olacağı anlamına geliyor.

Dış Tasarım

Dışarıda göze çarpan ilk detay, X şeklindeki far takımları. Bize eski ralli otomobillerini anımsatan bu detay, aracınızı çalıştırdığınızda sizi selamlamayı da unutmuyor.

Alpine A290 (2024)

Alpine A290 (2024)

Alpine A290 (2024)

Alpine A290 (2024)

Alpine A290 (2024)

Bunun dışında modelin siyah koruma panelleri ile genişletildiğini görebiliyoruz. Daha agresif bir görünüm sağlayan bu detayların yanı sıra, 19 inçlik yeni jant takımları da dikkat çekiyor. Bu jantlar, özel olarak geliştirilmiş Michelin lastikler ile sarılmış. Ekstra gücü dizginleyebilmeniz adına, yeni bir fren sistemi de denkleme eklenmiş durumda. Brembo marka fren kaliperleri mavi ya da kırmızı renkte alınabiliyor. 

Kabin

Kapıdan içeriye adım attığınızda ise hem tanıdık hem de yeni bir tasarımla karşılaşıyoruz. Tanıdık olan detaylar arasında R5'ten direkt alınan 10.25 inçlik gösterge paneli ve 10.1 inçlik multimedya ekranı var. Fakat kokpit genel anlamda çok daha sportif bir tasarıma kavuşturulmuş.

Örneğin model, çok daha farklı bir vites selektörüne sahip. D, N, R seçenekleri, direkt birer tuş olarak orta konsola yerleştirilmiş. Direksiyonun hemen sol altında bulunan mavi RCH butonu, geri kazanım seviyesini dört oranda ayarlamanıza olanak sağlıyor. Direksiyonun sağ üstündeki kırmızı OV (overtake) tuşu ise ekstra 10 saniyelik bir boost sağlıyor. Bu tuşu tekrar kullanabilmek için 30 saniye beklemeniz gerekiyor.

Alpine A290 (2024)

Alpine A290 (2024)

Dört farklı sürüş modunu ise sağ aşağıdaki tuş ile seçebiliyorsunuz. Bu modlardan biri de tamamen sizin tercihlerinize ayrılmış. Kendinize özel Personal modda aracın tüm detaylarını kendi zevkinize göre ayarlayabiliyor, hatta ESP'yi bile kapatabiliyorsunuz.

Diğer Detaylar

Alpine, modeli dört farklı donanım seçeneği ile satacak. Giriş seviyesi GT versiyonu, sadece 130 kW'lık motor seçeneği ile gelecek. Bir üst basamakta ise sırasıyla GT Premium, GT Performance ve GTS versiyonları bulunacak.

Standart versiyon herkesin merak ettiği ısı pompası ile birlikte geliyor. 19 inçlik alaşım jantlar ve Michelin lastikler de standart donanım içerisinde. LED far takımları, adaptif hız sabitleyici, spor koltuklar, nappa deri döşeme, spor direksiyon ve Android Auto ve Apple CarPlay gibi bağlantı seçenekleri de standart.

GT Premium'da tavanı tamamen siyah renkte alabilir, camları karartabilir ve mavi fren kaliperlerine merhaba diyebilirsiniz. Isıtmalı direksiyon ve kablosuz şarj tablası da bu modelde standart donanıma ekleniyor.

Alpine A290 (2024)

Alpine A290 GT Performance(2024)

GT Performance'a geçip 160 kW güce çıktığınızda ise lastikleriniz değişiyor. Kırmızı fren kaliperleri ve her köşede görebileceğiniz Alpine logosu denkleme ekleniyor. A290 logosu da aracın koltuklarının kafalıklarına şık bir şekilde işleniyor.

Alpine A290 (2024)

Alpine A290 Premier Edition (2024)

Premiere Edition isimli özel versiyon ise sınırlı sayıda üretilecek olmasına rağmen en çok dikkatimizi çeken model oldu. Siyah ve beyaz renkteki yapısı bize A290_β konseptini bir hayli andırdı. Bu modelden sadece 1.955 adet üretilecek.

Şimdilik modelin fiyatı ile ilgili bir açıklama yok. Fakat modelin 2024 yılının sonunda tanıtılacağı resmen açıklandı.