Ford ikinci tam elektrikli modelini Almanya'nın Köln kentinde tanıtmaya hazırlanıyor. Capri olarak adlandırılması beklenen model, Volkswagen'in MEB platformunda yükselen bir SUV olacak. Ayrıca isimle ilgili olarak, Alfa Romeo Milano'nun Junior olarak yeniden isimlendirilmesi göz önüne alındığında Capri'nin ismi de benzer sebeplerle değişebilir.

Ford'un yeni spor crossover'ı Köln fabrikasında Explorer ile aynı hat üzerinde üretilecek. Ford'un yakın zamanda gazetecilere belirttiğine göre üretim rakamları, Explorer'ın üçte biri ile üçte ikisi arasında olacak. Mavi Oval, üç vardiyada her iki otomobilden yılda 250.000 adet üretme potansiyeline sahip. Fakat, üretim çift vardiyalı olarak başlayacak.

Ford'un Köln'deki üretim hattı

Ford'un resmî olark 10 Temmuz'da tanıtacağı modelin yaklaşık 42 bin € fiyat etiketi ile satışa sunulacağı tahmin edilse de net bir rakam konuşmak için çok erken. Özellikle Volkswagen ID.5, Skoda Enyaq, Renault Megane E-Tech, Nissan Ariya ve Volvo C40 Recharge ile rekabet edecek olan modelin teknik özelliklerini tahmin etmek için Volkswagen'in model gamına göz atabiliriz.

VW'nin en güçlü kozu olan ID.7 GTX, çift elektromotor dizilimi sayesinde 340 bg güç sunuyor ve 86 kWh kapasiteli bataryası sayesinde 595 km menzil vadediyor. ID.5 modeli ise arka aksta tek bir elektromotor ile 286 bg güç ve 77 kWh'lik bataryası ile 553 km menzil sunuyor.

Galeri: Ford Capri (2024), Motor1.com render