Jeep, ilk elektrikli modeli Avenger'ı birkaç yıldır müşterilere sunuyor olsa da gerçek Jeep hayranlarının ilgisini çekmeyi henüz başaramamıştı. Kompakt crossover'ın ardından nihayet tanıştığımız ikinci elektrikli model, "gerçek bir SUV" olan Wagoneer'i temel alıyor ve Stellantis'in STLA Large platformu üzerinde yükseliyor.

Dodge Charger ile aynı alt yapıyı paylaşan Wagoneer S, 100.5 kWh kapasiteli bataryası ve 600 bg güç çıkışı ile EPA döngüsünde 482 km menzil sunuyor. Jeep, DC şarj hızı hakkında net bir bilgi vermemiş olsa da Charger'ın 350 kW desteğinin bu modelde de sunulduğuna eminiz. Bu sayede, bataryayı %20'den %80'e şarj etmek yalnızca 23 dakika sürüyor.

Jeep Wagoneer S
Jeep Wagoneer S

Wagoneer S, kutu gibi bir tasarım ile içten yanmalı Wagoneer'den çok farklı bir görünüme sahip. Wagoneer'in 545 cm olan uzunluğuna kıyasla sadece 488 cm uzunluğa sahip olan Wagoneer S, Grand Cherokee'den biraz daha küçük kalıyor. Eğimli D Sütunu ile şimdiye kadarki en şık görünümlü Jeep olan modelin sürtünme katsayısı, bu tasarım sayesinde 0,29'a kadar düşürülmüş.

Tesla Model Y'nin 0,23 Cd değerine yeterince yaklaşmamış olsa da önceki tüm Jeep'lerden daha başarılı bir değer. Jeep'in alamet-i farikası olan yedi parçalı ızgara hâlâ mevcut, ancak Wagoneer S'in motoru soğutacak bir hava akışına ihtiyacı olmaması sebebiyle sadece süs olarak kullanılmış. Ayrıca, bu ızgara artık aydınlatılıyor böylece geceleri ne olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Jeep Wagoneer S

Grand Cherokee ve Wagoneer modellerinde olduğu gibi içeride tam bir teknoloji şöleni yaşanıyor. Jeep, gösterge paneli, multimedya ekranı, klima kontrol ekranı ve yolcu ekranı arasında bölünmüş “45 inç kullanılabilir ekran alanını” gururla sunar. Launch Edition ayrıca standart 19 hoparlörlü McIntosh ses sistemine sahip. Ancak, Wrangler sahipleri hariç mevcut Jeep müşterileri için yabancı bir detay görmüyoruz.

Wagoneer S Launch Edition standart olarak dört tekerlekten çekiş için çift motorlu bir güç aktarma organına sahip, ancak verimliliği artırmak için ön motor kendiliğinden devre dışı kalabiliyor. 600 bg ve 836 Nm üreten güç ünitesi, Wagoneer S'in 0-60 mph (96 km/s) hızlanmasını şaşırtıcı bir şekilde 3,4 saniyede tamamlamasını sağlıyor. Bu da onu 717 beygirlik Jeep Grand Cherokee Trackhawk'tan bile daha hızlı yapıyor.

Birkaç ay içerisinde Amerika'daki müşteriler için sipariş almaya başlayacağını belirten Jeep, başlangıç fiyatı olarak 72 bin $ (2.3 milyon ₺) seviyesinde bir değere işaret ediyor. Teslimatların yıl sonuna yapılacağını tahmin ediyoruz, fakat Avrupa satışları için 2025 yılını beklememiz gerekecek.