Skoda, Enyaq'tan sonra ikinci elektrikli modelini tanıtmak üzere. Kompakt SUV'nin adı Elroq olacak ve Enyaq gibi Volkswagen Grubu'nun MEB platformuna dayanacak. Yaklaşık 4,50 metrelik uzunluğuyla öne çıkan modelin resmî tanıtımı, 2024 sonbaharında yapılacak. O zamana kadar beklemek istemeyenler için ilk teaser ile karşınızdayız.

Karoq'un elektrikli muadili, Çek otomobil üreticisinin önümüzdeki birkaç yıl içinde altı farklı elektrikli model tanıtmasını içeren yeni e-mobilite programının temelini oluşturuyor. Skoda'ya göre, yeni kompakt SUV "geniş bir iç mekan ve önemli ölçüde pratiklik sunacak, böylece markanın konfor ve işlevsellik açısından gereksinimlerini karşılayacak".

Galeri: Skoda Epiq Konsepti

Elroq'un tasarım dili, Volkswagen ID.2 ve Cupra Raval'ın üretim versiyonu ile aynı MEB Entry platformuna dayanan Skoda Epiq SUV ile aynı görünüyor. Epiq, 2025 yılında piyasaya sürülecek ve 2026 yılında 7 koltuklu bir SUV ile ürün gamı tamamlanacak. Başka bir deyişle, bahsi geçen son model bir tür elektrikli Kodiaq olacak.

Elroq'un ilk fotoğrafına bakıldığında ayrık far tasarımı dikkat çekiyor. Skoda yazısı kaputta açıkça görülebiliyor ve geleneksel radyatör ızgarası matrix LED farlara sahip "Tech-Deck Face" ile yeniden yorumlanıyor. Böylece daha düz ve daha geniş bir görüntü sunuluyor.

Skoda Vision 7S

Skoda Vision 7S Konsepti

Skoda Tasarım Müdürü Oliver Stefani şöyle açıklıyor: "Tasarım Skoda'nın marka kimliğinde önemli bir rol oynuyor ve başarımızdaki ana faktörlerden biri. Temel görsel unsurların sürekli olarak geliştirilmesi hem zorlu hem de heyecan verici bir görev."

Bu yıl tanışacağımız Elroq'u, gelecek yıl aramıza katılması beklenen Skoda Epiq takip edecek. 2026'da ise 7 koltuklu bir SUV tanıtılacak. Sonuncusu, Skoda serisinin en üstünde yer alacak ve 2022'de Prag'da uluslararası bir ön gösterimde gösterilen Vision 7S ile ilişkili olacak.