Kia'nın elektrikli otomobil segmentindeki son kozu ile tanışın: Kia EV3. Boyutlarına göre oldukça geniş bir batarya seçeneğine sahip olan model, Avrupa'da oyunun değişmesine olanak sağlayacak...

Dış Tasarım

Modele dışarıdan baktığınızda, son yıllarda Kia'dan gördüğümüz pek çok tasarım detayının gözünüze çarptığını göreceksiniz. Gövde hatları dahi direkt olarak diğer Kia elektriklilerini andırıyor. EV3'ün en büyük farkı ise uzunluğunun sadece 4.3 metre olması.

E-GMP platformu üzerinden yükselen modelin ön bölümünde yeni bir aydınlatma tasarımı bizleri karşılıyor. "Y" şeklindeki gündüz farları EV9'u andırıyor olsa da, EV3'ün kendisine has bir dizaynı var bu bölümde.

Kia EV3
Kia EV3

Profilden bakıldığında ise dikkat çeken iki şey var. Ön kapılarda, yine diğer Kia elektriklilerinden tanıdığımız hemzemin kapı kolları bulunuyor. Güney Koreli üretici arka kapı kollarını ise sütuna yerleştirmeyi tercih etmiş. Modelin aerodinamik yapısının korunması için çamurluklar da pürüzsüz hale getirilmiş.

Arka bölümde ise direkt olarak EV9 havasını sezebiliyorsunuz. Buradaki en dikkat çeken detay ise yeni arka tampon tasarımı. Bu tasarım EV3'ü çok daha "agresif" göstermeyi başarmış.

Kabin ve Saklama Alanları

Öncelikle saklama alanlarından başlayalım. Elektrikli bagaj kapağının hemen ardında kullanabileceğiniz 460 litre hacim sunuyor EV3. Eğer koltukları yatay konuma getirirseniz bu hacim tam 1.200 litreye kadar çıkabiliyor. EV3, yaklaşık 25 litre sunan bir ön bagaja da sahip.

Kia EV3

Kapıyı açıp aracın içerisine girdiğinizde ise sizleri geniş ve ferah bir kabin bekliyor. Direksiyonun hemen arkasında bulunan yekpare ekran, hem dijital gösterge panelini hem de multimedya sistemini içerisinde barındırıyor. EV3'ün konsept tasarımında da gördüğümüz gibi model ChatGPT entegrasyonu ile birlikte gelecek.

Kia EV3

Multimedya sistemi, Android altyapısı sayesinde kullanıcısına uygulama yükleme imkanı da sunacak. Bu ekran üzerinden Netflix ve Spotify gibi uygulamalara erişebilecek ve şarj esnasında keyif yapabileceksiniz.

Ayrıca Kia'nın, EV3'ün konsolunun tamamını geri dönüştürülmüş materyallerden ürettiğini ekleyelim.

Motor Seçenekleri ve Fiyatı

Gelelim EV3'ü özel kılan teknik detaylara... Öncelikle modelin ön aksı üzerinde tek bir elektromotor bulunduğunu söyleyelim. Toplamda 204 bg güç üretebilecek bu motor gücünü boyutları 58 ve 81 kWh aralığında değişen batarya seçeneklerinden alacak.

Özellikle 81 kWh'lik bataryanın 4.3 metrelik bir elektrikli otomobil içerisinde olması, batarya teknolojisinin geldiği noktayı rahat şekilde gösteriyor. Bu boyut ve hacim oranı "dünyada tek" diyor Kia.

Galeri: Kia EV3

Tabii henüz bu bataryaların sunacağı menzil netleşmiş değil.

Net olan şey ise EV3'ün çift taraflı şarjı destekliyor olması. Yani ihtiyaç durumunda EV3'ü devasa bir powerbank olarak da kullanabileceksiniz. Hatta Kia, EV3'ün evinizin ihtiyaçlarını bile karşılayabileceğini söylüyor.

Kardeşleri ile aynı 400 volt mimarisini kullanan EV3, maksimum 128 kW güç ile şarj olabilecek.

Kia, Ekim itibariyle EV3'ün satışlarına başlıyor. Henüz resmi fiyat açıklaması gelmemiş olsa da Güney Koreli üretici EV3'ün "oldukça rekabetçi" bir fiyata satışta olacağını ifade ediyor.