Subaru, elektrikli araç partisine epey geç kaldı. Sadece Solterra modeliyle piyasada bulunan Japon üreticinin doğayı seven imajını göz önüne alınca bu kadar yavaş davranmaları epey garip. Subaru'nun elektrikli araç çalışmaları, uzun süredir ortağı olan Toyota'nın yardımıyla önemli ölçüde artacak.

Automotive News'in haberine göre Subaru, 2026 yılına kadar Toyota ile birlikte geliştirdiği üç yeni elektrikli SUV'u piyasaya sürmeyi planlıyor. Subaru yöneticileri Pazartesi günü bir kazanç sunumu sırasında planları detaylandırdı. CEO Atsushi Osaki, şu sözler ile devam etti: ""Şu anda elektrikli araçlarla ilgili işlerin nasıl ilerleyeceğini tahmin etmek oldukça zor. Toyota ile görüşmeler yaptık ve ortak geliştirme yoluyla riskleri azaltmanın daha iyi olacağı konusunda anlaştık."

2023 Subaru Solterra (JDM)

2023 Subaru Solterra (JDM)

Aslında bu karar epey mantıklı. Subaru, Toyota ve Volkswagen gibi oyunculardan çok daha küçük. Sıfırdan bir EV yaratmak için gereken Ar&Ge maliyetleri, daha önce içten yanmalı araçlar üreten tesisleri yeniden yapılandırmak için gereken yatırımlar gibi kalemler epey büyük masraflar anlamına geliyor. Subaru'nun bazı büyük otomotiv oyuncuları kadar etrafa saçacak parası yok, bu yüzden sırtını Toyota'ya yaslamak ekonomik açıdan epey kazançlı.

Mazda'nın da elektrikli araç pazarında emin adımlar atıyor olmasının sebebi bu olabilir. Ancak, Japon otomobil endüstrisinin tamamının elektrikli araçlar konusunda geride kaldığını belirtmek gerekir. Özellikle Toyota, hibrit ve hidrojenle çalışan araçların çoğu insanın düşündüğünden daha önemli olacağına inanıyor. Yine de, hem Toyota hem de Honda, sıfırdan elektrikli otomobiller için büyük planlarla ilerliyor.

Planlanan Subaru EV'lerden en az biri Toyota tarafından ABD'de üretilecek. Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre Subaru, 2028 yılına kadar kendi başına geliştirdiği dört adet EV piyasaya sürecek. Subaru'nun günümüzdeki tek elektrikli aracı, Toyota bZ4X ile yakın kardeş olan Solterra. Her ikisi de vadedilenin çok altında menzil sunması sebebiyle eleştiri yağmuruna tutulan bu araçlar, umarız ki Japon üreticiler için büyük bir ders olmuştur.