Hatırlarsanız Stellantis, bundan birkaç ay kadar önce Çinli Leapmotor ile el sıkışarak Avrupa üretimini üstleneceğini açıklamıştı. İşte o ortaklık ilk meyvelerini vermeye hazırlanıyor. Stellantis, Leapmotor'un Avrupa'daki üretimine Eylül ayında başlayacak.

Stellantis, ilk adımda Leapmotor'un ülkemizde de sattığı T03 modelini satışa sunacak. Ardından ürün gamına C-SUV modeli C10 eklenecek. T03 2025 yılının Mart ayında; Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya, Portekiz, Belçika, Yunanistan ve Romanya'da satışa sunulacak.

Galeri: Leapmotor T03

Bu süreçte Leapmotor'un bayi sayısını artıracağı da açıklandı. Satışların başlayacağı dönemde 200 bayiyi hedefleyen Stellantis ve Leapmotor, 2026 itibariyle bu sayıyı 500'e çıkartarak Avrupa'daki operasyonlarını genişletecek.

Geçtiğimiz gün düzenlenen basın toplantısında Stellantis CEO'su Carlos Tavares şu açıklamalarda bulundu: "20.000 euro bandındaki otomobil pazarını Çinli rakiplerimize bırakmak gibi bir niyetimiz yok. Sevsek de sevmesek de Çinli üreticiler Avrupa'daki pazar paylarını genişletmeye başladı. Biz bu durumu fırsat olarak değerlendirip rekabeti artırmak niyetindeyiz."

Ülkemizde satışta olan T03, elektrikli motorundan toplamda 80 bg güç ve 158 Nm tork üretebiliyor. Gücünü 41 kWh'lik bir bataryadan alan sistem, toplamda 417 km menzil katedebiliyor. 45 kW DC şarj ile T03'ü yaklaşık 36 dakikada şarj edebilmek de mümkün.

Modelin kısa süreliğine indirimde olduğunu ve 898.000 TL'ye satıldığını da hatırlatalım.