"Model Y Rakipleri" listesi, Huawei, CATL ve Changan ortaklığıyla geliştirilen Avatr 07'nin tanıtılmasıyla birlikte bir tık daha uzadı. Çin pazarı için tanıtılan ve yıl sonunda satışa sunulacak olan SUV'nin bölgedeki satış fiyatı 1 milyon - 1.5 milyon ₺ arasında değişiyor. Elektrikli alt yapısına rağmen benzinli bir jeneratöre sahip olan modelin tam elektrikli versiyonu ise daha ileri bir tarihte satışa sunulacak. 

4,83 m uzunluğunda, 1,98 m genişliğinde ve 1,62 m yüksekliğindeki Avatr 07, Model Y'den daha büyük olmasına rağmen temiz ve minimalist çizgilere sahip. "Avatr 2.0" olarak bilinen tasarım felsefesini takip eden 07, kompakt 12'den ilham alan iki kademeli LED farlara sahip bir ön yüze ve ince, yatay olarak geliştirilmiş farlara sahip oldukça kaslı bir arka yüze sahip.

Galeri: Avatr 07

Ön tarafta, aerodinamik yapıyı ve batarya ile elektrik motorlarının soğutulmasını iyileştirmek için aktif bir panjur bulunurken, tavanda sürücü destek sistemlerini desteklemek için bir LiDAR sensörü yer alıyor.

Avatr'ın diğer dikkat çekici özellikleri arasında 21 inç alaşım jantlar, hemzemin kapı kolları ve dikiz aynaları yerine kameralar yer alıyor. İç mekan resmî olarak açıklanmadı, ancak 07'nin yalnızca beş koltuklu olarak satışa sunulacağını biliyoruz.

Modelin güç ünitesi kesin olarak paylaşılmamış olsa da markanın "yakın gelecekte" Çin dışındaki pazarlara açılması hâlinde, 313 bg ve 578 bg gücünde farklı versiyonlar görmek mümkün. 95 kWh hacimli batarya sayesinde 700 km menzil sunulduğunun altını çizmeden geçmeyelim.