Ford, 2021 yılında Avrupa için hazırladığı "2030" projesini duyurmuştu. Bu proje kapsamında Amerikalı marka ürün gamını tamamen sıfır emisyonlu modeller ile dolduracaktı. Böylece Avrupa Birliği'nin 2035 yılında başlayacak yeni düzenlemelerine de uyum sağlanacaktı.

Lakin elektrikli otomobiller ile olan beklentiler oldukça değişmiş görünüyor. Endüstrinin önde gelen analizcileri, 2024 yılının elektrikli otomobiller için zor geçeceğini öngörmüştü. Aynı öngörüler gibi, bölgedeki EV talebi yıl boyunca düşüş göstermeyi sürdürdü.

Galeri: Ford Explorer EV

Ford da bu nedenle "2030" projesinden geri adım atacak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde Financial Times Future of the Car zirvesinde konuşan Ford Avrupa'nın binek otomobil kanadının yöneticisi Martin Sander, konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Eğer şarj edilebilir hibritlerde talep artışı görürsek, bu modellerin satışına 2030 sonrasında da devam edebiliriz."

Sander, elektrikli otomobile olan talebin şu anda Ford'un beklentisinden daha düşük olduğunu ifade etti. Buna rağmen Ford, elektrikli otomobil dünyasına yönelmeye devam edecek. Sander, "eninde sonunda" elektrikli otomobillerin gelecek olduğuna inandığını belirtiyor.

Sander'a katılmamak mümkün değil zira üreticilerin pek çoğu şimdiden bu gelecek için dev yatırımlar yapmış durumda. Ford da bu markalardan biri.

Ford geçtiğimiz günlerde Almanya'daki tesisini, Volkswagen'in MEB platformu üzerinden yükselecek modelleri için tam 2 milyar dolara yenilemişti. Bu tesis yakın zamanda elektrikli Explorer üretimine başlayacak.