Hyundai Motor Company, resmi antrenman turunda “IONIQ 5 N eN1 Cup” yarış otomobilini tanıttı. Bu benzersiz elektrikli yarış otomobili, ödüllü IONIQ 5 N yüksek performanslı elektrikli aracı temel alıyor. Sürdürülebilir olmasıyla öne çıkan IONIQ 5 N, yarış dünyasında da yepyeni bir çağın başlangıcını işaret ediyor.

IONIQ 5 N eN1 Cup, güncel modelden daha güçlü bir aktarma organına ve daha yüksek pil kapasitesine sahip IONIQ 5 N ile aynı güçteki elektronik sistemi kullanıyor. IONIQ 5 N, çabuk hızlanma ve 650 PS'ye kadar yüksek güç çıkışıyla dikkat çekerken aynı zamanda pist sürüşü için de yüksek bir dayanıklılığa sahip. N markasının ilk yüksek performanslı EV modeli olan IONIQ 5 N temelli yarış otomobili ise tamamen motor sporlarının geleceği için dizayn edilerek A’dan Z’ye özel olarak geliştirilmiş. 

Galeri: Hyundai Ioniq 5 N eN1

Elantra N TCR gibi N1 sınıfı için geliştirilen IONIQ 5 N eN1 Cup, üst düzey pist performansıyla da birinci sınıf bir yarış otomobili durumunda. Tüm bunlar ek olarak; bu yıl tanıtılacak yeni eN1 sınıfı, takımların tek bir üreticiye bağlı kalmadan çeşitli lastik marka ve modelleriyle iş birliği yapabilmesine de olanak sağlayacak.

IONIQ 5 N eN1 Cup yarış otomobili, yeniden tasarlanmış bir gövde kitine sahip. Alçak ve geniş tarzdaki çamurluklara, daha iyi yol tutuşu için daha geniş lastiklere, ön spoiler ve arka kanatlarla artan bastırma kuvvetine ve iyileştirilmiş aerodinamik performansa sahip oldukça güçlü bir model. 

Gelişmiş güvenlik önlemleri için takla kafesi, yarış koltukları ve emniyet kemerleri gibi temel güvenlik unsurlarıyla donatılan otomobil, yarışlarda en yüksek düzeyde güvenliği sağlamak için de yalnızca elektrik yangınları için özel olarak geliştirilen yangın söndürücülerle donatılmış. 

Bununla beraber, duman sensörü ve değiştirilmiş şarj portu konumu dahil olmak üzere ek güvenlik önlemleri de uygulanmış. Tam 650 beygir güç üreten elektrikli yarış otomobili, çok yakın bir gelecekte içten yanmalı yarış otomobillerinin yerini alarak motor sporlarında yeni bir dönemin başlangıcını temsil edecek.