Görünüşe göre Model 3, Tesla'nın en uygun fiyatlı modeli olmaya uzun bir süre daha devam edecek. Reuters, 25.000 $ aralığında bir Model 2 üretme planının iptal edildiğini bildirdi. Raporda karar için belirli bir neden belirtilmiyor, ancak Çinli üreticilerin giriş seviyesindeki agresif rekabeti, katkıda bulunan bir faktör gibi görünüyor.

Reuters, şirket içi görüşmelerin Şubat sonu ve Mart başında yapıldığına işaret eden çok sayıda kaynak ve mesaj paylaştı. İddiaya göre 1 Mart tarihli bir mesaj, mühendislik personeline tedarikçilere programın iptal edildiğini söylememelerini tavsiye ederken, diğer kaynaklar şirketin giriş seviyesi bir model yerine robotaksilerin geliştirilmesine odaklanacağını söylüyor.

Galeri: Tesla Model 2 (2025), Motor1.com render

Fakat Elon Musk, geçtiğimiz gün Twitter/X'te yaptığı paylaşım ile Reuters'ın paylaştığı raporu yalanladı.

"Reuters yalan söylüyor, her zamanki gibi."

Model 3'ün altında yer alacak küçük bir Tesla söylentileri birkaç yıl öncesine dayanıyor. Fakat geçen zamanla birlikte özellikle ABD'de elektrikli otomobillere olan talep düştü ve Tesla bile bu düşüşten etkilendi. Şirketin 2024 için ilk çeyrek performansı beklendiği kadar iyi değildi ve bir de Çin var. Dünyanın en büyük otomobil pazarı, elektrikli araç piyasasını domine etmekte ısrarcı. Reuters, Çinli markaların ucuz EV'lerinin, Tesla'nın kararında bir faktör olabileceğini düşünüyor.

Durum ne olursa olsun, küçük otomobilin geliştirilmesi boşa gitmeyecek gibi görünüyor. Robotaksinin yeni platformu kullanacağı bildiriliyor, ancak ne zaman tanıtılacağı ve üretim rakamlarının ne olacağı bilinmiyor. Muhtemelen Tesla, Model 2 için başlangıçta planlandığı kadar çok üretmeyecektir. Ayrıca sürücüsüz araçların nerede ve nasıl kullanılabileceğine dair yasal bir sorun da var.