Tesla, uzun bir aradan sonra satışlarında düşüş yaşadı. Elektrikli otomobillere olan talebin düşüşü ile birlikte, ilk çeyrek sonuçlarında da düşüş gerçekleşti. Tesla'nın satışları, yılın ilk çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8.5 oranında düşerek 386.310 adet oldu.

Fakat elektrikli otomobil üreticisi, bu düşüşün talep ile alakalı olduğuna inanmıyor. Tesla'dan gelen açıklamada düşüşün arkasında birden fazla sebep olduğu ifade edilmiş. Örneğin bu sebeplerden biri, Fremont tesisinin yenilenme süreci. Güncellenen Model 3 için yeniden yapılanan tesisin üretim kapasitesinin düştüğü ifade edilmiş.

Galeri: 2024 Tesla Model 3 (Highland)

Bir diğer sebebi de daha önce sizlerle paylaşmıştık. Hatırlarsanız Tesla'nın Berlin'de bulunan tesisi bazı "çevreci" örgütler tarafından kundaklanmıştı. Tesisin tüm elektriği kesildiği ve yeniden kundaklanma riski olduğu için tesiste üretime yaklaşık 2 hafta ara verildi. Tesla bu durumun da üretimi etkilediğinin altını çizmiş.

Tesla'nın en son negatif veriler açıkladığı gün içi 2020 yılına kadar gitmemiz gerekiyor. COVID-19 salgınının başladığı dönemlerde satışlarında ciddi düşüş yaşayan üretici, tesislerini de kapatmak zorunda kalmıştı. Tam 4 sene sonra ilk kez bir düşüş daha yaşandı.

Eğer analizcilerin tahminleri doğru çıkarsa, 2024 yılı elektrikli otomobil üreticileri için oldukça zorlu geçecek.