Tesla, geçtiğimiz gün altı milyonuncu aracını ürettiğini duyurdu. Bahsi geçen Model Y örneğinin üretim bandından inmesinin ardından fabrikada yapılan kutlama, Twitter/X'te yapılan bir paylaşım ile duyuruldu.

Tesla'nın beş milyonuncu elektrikli otomobilini 17 Eylül 2023'te ürettiğini hatırlayalım. Bu, bir milyon daha eklemenin yaklaşık 6,5 ay sürdüğü anlamına geliyor. Dördüncü ve beşinci milyon otomobil arasındaki sürenin, altı aydan biraz daha uzun olduğunu düşünürsek üretim oranı epey sabit görünüyor. Oran düşmezse, 2024'ün sonundan önce Tesla yedi milyon adetlik kümülatif elektrikli otomobil üretimini kutlayacak.

 

2023 sonunda Tesla'nın kümülatif teslimatları, 4,78 milyondan fazla Model 3/Y dahil olmak üzere 5,45 milyon adedi aşmıştı. Bu yılın 1. çeyreğini de eklersek, Model 3/Y ikilisinin şu anda 5 milyon adedin üzerinde olduğu kesin. Kalan 1 milyonluk üretim ise çoğunlukla Model S/X'ten ve birkaç parti Cybertruck'tan oluşuyor. (Tesla Roadster'ın, yalnızca 2450 adet üretildiğini hatırlatalım.)

Sektörün diğer oyuncuları da büyük üretim rakamlarına ulaşmaya başladı. BYD, geçtiğimiz günlerde yedi milyonuncu bataryalı aracını üretti. Şirket yaklaşık 3,5 milyon tam elektrikli otomobil ve yaklaşık 3,5 milyon PHEV otomobil satmış bulunuyor. Bu, tam elektrikli otomobil kategorisinde Tesla ile aradaki farkın 2,5 milyon adet olduğu anlamına geliyor.

BYD, 2023'ün 4. çeyreğinde Tesla'dan daha fazla tam elektrikli otomobil satarak zirveye geçmişti. Ancak, Tesla 2024 yılının ilk çeyreğinde aradaki farkı kapatmış ve öne geçmiş olabilir. Önümüzdeki haftalarda yılın ilk çeyrek raporlarının yayınlanması ile bu soru cevaplanmış olacak.