Elektrikli otomobil üreticisi Fisker'in bir süredir maddi sıkıntılar içerisinde olduğunu sizlerle paylaşıyoruz. Nissan ile görüşme halinde olan Fisker, görünüşe göre Japon üreticiden istediğini alamadı. İddialara göre New York Borsası (NYSE), Fisker hisselerinin alım satımını durdurmaya hazırlanıyor.

Yapılan açıklamada startup şirketin hisselerinin değerinin "beklenmedik derecede düşük" olduğu ifade edildi. Son günlerde hisseleri çakılan üreticinin NYSE üzerinde şu anda hisse değeri 0,090 dolara kadar geriledi. 

Bundan bir yıl kadar önce hisse değeri 6 dolar civarında seyreden Fisker, Ocean isimli SUV modelini üretime aldığından beri ilginç şekilde kan kaybediyor. Modele gelen eleştirilerin yanı sıra, markanın üretimi devam ettiremeyeceğini açıklaması hisse değerlerinin dibe vurmasına neden oldu.

Bildiğimiz kadarıyla Nissan, Fisker'in yaşadığı bu mali sıkıntıları fırsat bilerek üreticiye hisse satın alımı için yanaştı. Fisker'in "iflas" açıklaması yapmadan önceki tek ihtimali olan Japon üretici de masadan kalkmış gibi görünüyor. 

Henüz Nissan'ın bu kararının arkasındaki sebebi bilmiyoruz. Fakat konuya yakın isimlerin iddialarına göre Nissan, farklı opsiyonları değerlendirmeyi düşünecek. Fisker'in stratejik anlamda iyi bir yatırım olmayacağını düşünen Japon üretici, Fisker ile el sıkışmayacak.

Yakın zamanda iflasını resmen açıklanması beklediğimiz Fisker, Henrik Fisker'in batırdığı ikinci şirket olacak. Ünlü tasarımcı daha önce aynı isimle bir şirket daha kurmuş, daha sonra tüm varlıklarını Karma'ya satmıştı.