Audi 2027 yılında yeni, giriş seviyesi bir elektrikli araç piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu modelin, Q4 E-Tron'un altında yer alacağını biliyoruz ve MEB platformunda yükseleceğini tahmin ediyoruz. Fakat şirket, diğer detayları saklamak konusunda epey başarılı.

CEO Gernot Döllner, Autocar'a verdiği röportajda yeni model hakkında "harika ve benzersiz bir araç" tanımını kullanıyor. Ayrıca Döllner, hangi platformu tercih edeceklerinden emin olmadıklarını açıkladı. Bu modelin batarya boyutu ve batarya kimyası, menzili ve güç çıkışı hakkında bilgileri, muhtemelen uzun bir süre daha öğrenemeyeceğiz.

2024 Audi Q4 Sportback e-tron

2024 Audi Q4 Sportback e-tron

Audi, 2027'deki lansman tarihine yetişmek için aracın geliştirme sürecini hızlandıracak. Audi ve diğer otomobil üreticileri, ucuz Çinli EV'lerin yakaladığı pazar payından endişelendikleri için daha temkinli davranıyorlar. Geçen yıl haziran ayında VW Grubu CEO'su Oliver Blume, Audi'nin yazılım sorunları nedeniyle rakiplerinin gerisinde kaldığını kabul etmiş ve lüks markanın elektrikli araç geliştirmesini hızlandıracağını söylemişti.

Audi'nin, EV'lerinde çift sayı ve içten yanmalı modellerinde tek sayı kullanacağından bahsetmiştik. Bu sebeple A2/Q2 adını taşıyacağını tahmin ettiğimiz araç, Ingolstadt, Almanya'da üretilecek. Geçtiğimiz günlerde Q6 E-Tron'un tanıtılmasıyla birlikte genişleyen model gamında giriş seviyesi bir modele ihtiyaç olsa da 2027 yılına işaret edilmesi, bu boşluğun 3 yıl daha yerini koruyacağı anlamına geliyor.