Volkswagen, ID.4 GTX ve ID.5 GTX'in ardından, "GTX" ailesini geçtiğimiz günlerde iki yeni modelle güçlendirdi. ID.3 GTX ve ID.7 GTX Tourer ikilisi, okuyucularımızın da ilgisini çekti. Fakat bizi bu kez daha fazla bekletmeyen Alman üretici, ilk "performanslı" minivanı ID. Buzz GTX'i de resmen tanıttı.

Avrupalı minivan, çift elektrik motoru ve AWD sürüş sistemi ile birlikte gelecek. Kullanıcılar, ID. Buzz GTX'i standart aks aralığına ya da uzatılmış aks aralığına sahip versiyonları ile alabilecek. Standart versiyon 79 kWh batarya ile gelirken, LWB versiyonu 86 kWh'lik bataryası ile dikkat çekecek.

Galeri: VW ID. Buzz GTX (2024)

Her iki model de toplamda 340 bg güç üretebiliyor. Aynı şekilde her iki versiyonun da 0-100 km/s hızlanması 6.5 saniye olarak ölçülmüş. ID. Buzz GTX ailesinin azami hızı ise elektronik olarak 160 km/s ile sınırlandırılmış.

Standart ID. Buzz GTX, 1.800 kilograma varan çekme kapasitesi ile dikkat çekiyor. LWB versiyona geçiş yaptığınızda ise bu kapasite 1.600 kilograma kadar düşüyor. Maalesef Volkswagen elektromotorların toplam tork gücünü paylaşmadı. Lakin arkadaki motorun 560 Nm, öndeki motorun ise 134 Nm tork ürettiğini biliyoruz.

Küçük batarya seçeneği maksimum 185 kW şarjı desteklerken, büyük bataryada bu rakam 200 kW'a kadar yükseliyor. Volkswagen'in verilerine göre standart model yüzde 10-80 şarj arasını DC hızlı şarj ile 25 dakikada şarj edebilecek.

Tabii ki modelin tasarımında da GTX takısına özel değişimler var. Örneğin her GTX modelinde gördüğümüz yeni tampon seçenekleri ve petek şeklindeki panjurlar denkleme eklenmiş. ID. Buzz GTX, standart olarak 19 inçlik özel tasarım jantlarla geliyor. Opsiyon listesinde 2 adet 21 inç jant seçeneğini de eklenmiş.

ID. Buzz GTX, yaz aylarında satışa sunulacak.