Geçtiğimiz günlerde R2 ve R3 modellerini tanıtan Rivian, R3X isminde yüksek performanslı bir versiyon ile sürpriz yapmıştı. X takısını benimsediğini gördüğümüz Amerikalı üretici, şimdi ise R1X isminin patentini almış bulunuyor. Taşları yerine koyarsak R1T ve R1S'ten oluşan listeye yüksek performanslı bir versiyon ekleneceğini tahmin edebiliriz.

Gerek büyük çaplı, gerek küçük çaplı bütün otomobil üreticileri, yüksek performanslı SUV ve crossover'lar sunarak büyük satış rakamları yakalayabildi. R2'nin tanıtıldığı etkinlik sırasında sahne ışığını çalan R3X'te olduğu gibi daha büyük jantlar ve sportif detaylara sahip olmasını beklediğimiz R1X, Rivian'ın kasasını doldurabilir.

Galeri: Rivian R3X

R1X, Rivian'ın geçtiğimiz nisan ayında patentlediği görselde de görebileceğiniz üzere yepyeni bir tampon tasarımı ile öne çıkabilir. Patentte gördüğümüz yatak-yanı depolama tasarımının da ilk kez R1X'te kullanıldığını görebiliriz. Rivian'ın, kamp tutkunları için tasarladığı mutfak eklentisinin de henüz hiçbir modelde kullanılmadığını hatırlatmakta fayda var.

Tabii ki sektörde birçok kez gördüğümüz şekilde Rivian'ın bu isim hakkını almasının tek sebebi fikri mülkiyetini korumak olabilir. Fakat R1 ailesine performanslı bir versiyon eklemek şirket için epey faydalı olabilir zira günümüzde yalnızca R1T ve R1S modelleri müşteriye sunuluyor R2 modeli, önümüzdeki 2 yıl boyunca listelerde olmayacak.

Rivian'ın R3 ve R3X'i ne zaman piyasaya sürmeyi planladığını bilmiyoruz, ancak bir R1X, o tarihe kadar model gamına çeki düzen verebilir. Şirketin önümüzdeki yıllarda büyümek için iddialı planları var ve bunun anahtarı, R2 ile başlayacak şekilde ürün yelpazesini genişletmek.