Fisker, ciddi mali sorunlar ile karşı karşıya. Daha önce üretime ara verdiğini açıklayan elektrikli otomobil üreticisini, çok daha ciddi sorunlar bekliyor. Automotive News Europe'un haberine göre firma, her an iflas ilanı verebilir.

İddialara göre şirket, 2026 yılında vadesi dolacak teminatsız tahvillerinin yaklaşık 8.4 milyon dolara varan gerekli faiz ödemesini gerçekleştiremedi. Fisker, borcunu ödeyemeyeceğini ifade ederek "geçerli iflas yasaları kapsamında koruma talep edebileceğini" açıkladı.

Galeri: Fisker Ocean

Şimdilik netleşmiş bir durum yok zira Fisker hala bazı yatırımcılardan destek aldığını ifade ediyor. Aynı açıklamada üretici, 2025 tarihli tahvillerinin sahibi ile 150 milyon dolara varan yeni bir anlaşma yapılabileceğini ifade etti. Bu yatırımcının kimliği açıklanmamış olsa da finansmanın 4 taksitte ödeneceği belirtili.

Fisker, Magna Steyr ortaklığı ile Ocean isimli modelini üretiyordu. Markanın Avusturya'da bulunan tesisinde üretime anlık olarak 6 hafta ara verildi. Ortaklığın diğer yarısı olan Magna International'dan ise henüz bir açıklama gelmedi.

Fisker şu sıralarda hala "büyük üreticiler" ile görüşerek kendisine yeni yatırımlar almayı planlıyor. Bloomberg ve Reuters'in haberine göre de bu üreticilerden biri Nissan olabilir.

2023 yılında hisse değeri 6 dolar civarında gezinen üretici, bu sabah itibariyle değerlerini 0.15 dolara kadar düşürmüş durumda.