Volkswagen, e-up! isimli modelinin yerini alacak yeni giriş seviyesi elektriklisi üzerinde çalışmaya başladı. Markanın CEO'su Thomas Schaefer, "ID.1" adını alacak bu modelin 2027 yılında resmen piyasada olacağını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde gazetecilerin sorularına cevap veren Schaefer, Volkswagen'in ID.1 için dört farklı proje üzerinde çalıştığını ifade etti. Yönetici, gelecek haftalarda yönetim kurulunun bu dört projeden birini seçeceğini resmen açıkladı.

Galeri: Volkswagen e-up!

Volkswagen, ID.1 için 20.000 euro'nun altında bir fiyat belirlemeye çalışacak. Schaefer, ifadelerinde bu segmenti "Şampiyonlar Ligi" olarak tanımlıyor. Yöneticiye göre Volkswagen, aracın fiyat etiketini düşürmek adına maliyetlerini azaltacak.

Bu planlama kapsamında Volkswagen'in farklı markalar ile de el sıkışabileceği öne sürülmüştü. Hatta bu modelin maliyetlerini azaltmak için Volkswagen'in, Renault'nun kapısını çaldığını bile biliyoruz. Fransız üretici aynı segmente Twingo ile giriş yapacak.

Yukarıda da belirttiğim gibi, ID.1'in e-Up!'ın direkt devamı niteliğinde olması bekleniyor. Modeli tasarımının da güncel ID modellerinin izinden gideceğini söylemek mümkün. Bununla birlikte Volkswagen ve Skoda'nın, Hindistan için farklı bir "küçük" model daha üreteceğini de hatırlatalım.

ID.1'den önce ise, Polo boyutlarındaki ID2all'un üretim versiyonu piyasaya sürülecek.