Tesla'nın, Almanya fabrikasını "kundaklanma şüphesi" ile geçici olarak kapattığından bahsetmiştik. Üretimin yeniden başlaması ile birlikte geçtiğimiz günlerde Berlin fabrikasını ziyaret eden Elon Musk, model gamının yeni üyesi Model 2'nin Almanya'da üretileceğini doğruladı. Ayrıca Amerika'da üretilen Semi-truck da Almanya hattına taşınacak.

Bu süreçte, EV piyasasındaki dominasyonu artırmayı hedefleyen Tesla'ya karşı en büyük hamle Volkswagen cephesinden geliyor. Model 2'nin satışa sunulacağı 2027 yılında, Wolfsburg'lü üreticinin logosunu taşıyan uygun fiyatlı bir model daha müşteriyle buluşacak.

Fabrikanın büyütülme projesi

Model 2, Tesla için epey önemli bir noktada yer alıyor zira Çinliler ve Stellantis Grubu, Tesla'nın dominasyonunu kırmak adına uygun fiyatlı modeller ile müşteriyi cezbetmeye çalışıyor. 25 bin €'ın altında bir fiyat etiketi ile aramıza katılacak olan Model 2'nin Amerika'daki üretim hayatı önümüzdeki yıl başlayacak olsa da üretimin kayda değer seviyelere ulaşması, Almanya üretiminin de başlayacağı 2027 yılına kadar sürecek.

Tesla Model 2, Motor1.com render

Tesla Model 2, Motor1.com render

Çinliler ve Tesla yüzünden prestijine ağır bir darbe yiyen "geleneksel markalar" da nihayet müşterinin istediği araçlara yöneliyor. Volkswagen, önümüzdeki 3 yıl içerisinde 11 adet elektrikli model tanıtacak. Bu yeni üyelerin ilki olan ID.2, önümüzdeki yıl 25 bin €'nun altında bir fiyat etiketi müşteriye sunulacak. Ardından, 20 bin €'nun altında fiyatlandırılan giriş seviyesi bir model tanıtılacak.

VW ID.2all teaser görselleri

VW ID.2all teaser