Volkswagen, elektrikli hot-hatch sınıfına nihayet adım atıyor. Geçtiğimiz günlerde bahsettiğimiz Cupra Born VZ'nin VW logolu kardeşi olarak kabul edebileceğimiz ID.3 GTX, GTX ve GTX Performance isimlerinde iki farklı donanım paketine sahip ve güçlü versiyon, VW'nin ürettiği en güçlü elektromotordan güç alıyor.

Standart GTX, arka aksta 286 bg üreten bir elektromotora sahip. Performance paketine yükselttiğiniz zaman ise 326 bg üreten daha güçlü bir üniteye kavuşuyorsunuz. Her iki versiyonda da tork değeri, 545 Nm olarak belirlenmiş. Bu değerlerin, Born VZ'de de karşımıza çıkması sürpriz olmaz.

Volkswagen ID.3 GTX (2024)

Performans verilerine baktığımız zaman GTX ve GTX Performance versiyonları, 0-100 km/s hızlanmalarını sırasıyla 6 saniyede ve 5.6 saniyede tamamlıyor. Azami hızları ise 180 km/s ve 200 km/s olarak sınırlanmış. Bu değerler eşliğinde, güçlü versiyonun Golf GTI Clubsport'a eş değer bir model olduğunu söyleyebiliriz.

Her iki GTX modelinde de 79 kWh kapasiteli lityum-iyon batarya paketi kullanılıyor ve her iki modelde de 600 km menzil vadediliyor. 175 kW hızlı şarj desteği ile bataryayı %10 seviyesinden %80 seviyesine kadar doldurmak yalnızca 26 dakika sürüyor.

Volkswagen ID.3 GTX (2024)

ID.4 GTX ve ID.5 GTX'te olduğu gibi Volkswagen, ID.3 GTX'in de ön tasarımını daha ilgi çekici hâle getirmek için ufak değişikliklere başvurmuş. Daha büyük havalandırma ızgarasındaki baklava deseni, bumerang tasarımlı LED gündüz farları ile tamamlanıyor.

Performance modeline özel olarak arkada bir difüzör sunuluyor fakat parlak siyah yan marşpiyeller ve ayna kapakları iki modelde de mevcut. Her ikisi de 20 inç boyutunda jantlar ile tamamlanıyor fakat GTX, 215 kesitli lastiklere sahipken GTX Performance, 235 kesitli lastikler ile yola çıkıyor.

Volkswagen ID.3 GTX (2024)
Volkswagen ID.3 GTX (2024)

İç mekanda, sportifliği vurgulayan kırmızı detaylar ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanıldığı kabinde gözümüze çarpan en büyük değişiklik, VW model gamının büyük bir kısmında karşımıza çıkan 12.9 inç çapındaki multimedya ekranı oluyor. GTX logolu kumaş koltukların elektrikli olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Galeri: Volkswagen ID.3 GTX (2024)