Tesla'nın en çok satan ikinci modeli Model 3, geçtiğimiz ağustos ayında kozmetik anlamda büyük iyileştirmeler içeren bir makyaj operasyonundan geçmişti. Model gamının eğlenceli üyesi Model 3 Performance'in listelere geri dönüşüne dair gelişmeler, geçtiğimiz gün sızdırılan belgeler ile biraz daha ilginç bir hâl aldı.

X'te paylaşılan ve Güney Kore Çevre Bakanlığı'na ait olduğu belirtilen belgelerde, yeni Model 3 Performance'ın arka aksında 418 bg üreten bir elektromotor yer alacağı belirtiliyor. Bu söylentilerin doğru çıkması hâlinde yeni isminin Model 3 Ludicrous olması beklenen model, epey büyük bir güç artışı yaşayabilir.

 

Eski Model 3 Performance, toplam 512 bg güç sunuyordu. Model S Plaid'de yer alan 5D2 kodlu motorun aksine 4D2 kod adının kullanıldığı elektromotorun, 412 bg ürettiği belirtilmiş. Ön aksta yer alan ve 214 bg üreten elektromotor ise yerini koruyacak gibi görünüyor.

Bu verileri topladığımız zaman 626 bg seviyesine ulaşıyoruz ve eski modele kıyasla 114 bg artış yakalıyoruz. Fakat elektromotorların beraber çalışma sistemi sebebiyle iki motorun ürettiği en yüksek güç değerleri aynı anda kullanılamıyor. Eski motorun limit güce 75 km/s hızda ulaşmasının aksine yeni motor, 110 km/s hızda limitine ulaşıyor.

1850 kg ağırlığı ile 82 kWh kapasiteli bir bataryadan güç alması hâlinde 430 km menzil vadetmesini beklediğimiz Model 3 hakkında önümüzdeki günlerde resmî bilgiler ile karşılaşmayı bekliyoruz.