Geçtiğimiz gün yeni modeli R2'yi tanıtan Rivian, daha küçük boyutlara sahip sürpriz bir model daha tanıttı. CEO RJ Scaringe, "R2'nin platformunu alıp daha küçük bir gövdeye taşıdık. R3'teki amacımız, 'Bir crossover nasıl olmalı?' sorusuna cevap vermek." sözleri ile sürpriz modeldeki vizyonlarını açıklıyor.

R2'den daha küçük olan yeni model, R2'den 13 cm daha kısa bir aks aralığına sahip. R2'de olduğu gibi tek, çift ve üç elektromotorlu güç ünitelerine sahip olan modelin, R3X ismini taşıyan bir yüksek performans versiyonu da listelerde yer alacak.

Galeri: Rivian R3

Tasarım anlamında tam bir SUV olmak yerine daha çok "yerden yüksek bir hatchback" olan R3, açılır arka cam gibi ilginç detaylara sahip. Boyutlarına rağmen kaputun altında bir ön bagaj ve kabinde 2 adet torpido gözü bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

R3X'e baktığımız zaman ralli aracı ruhunu taşıyan bir model görüyoruz. R2'nin üç motorlu versiyonunun 0-60 mph (96 km/s) hızlanmasını 3 saniyeden daha kısa sürede tamamlayacağı belirtilmişti. Yani R3X'te aynı hızlanma için 2.8 saniye seviyesinde bir veri görmemiz mümkün.

R2 modeli, 2026 yılında piyasaya sürüleceği için R3 ve R3X modelleri için bir süre daha beklememiz gerekiyor gibi görünüyor. Bu süreçte, R3 ve R3X'in teknik detayları ve diğer özellikleri de kesinleşmiş olacaktır. R2'den daha küçük bir proporsiyonda üretilen R3, R2'nin 45 bin $'lık fiyat etiketinin de altında yer alacak.

Galeri: Rivian R3X