Tesla'nın Berlin'de bulunan tesisi, önümüzdeki haftaya kadar kapalı kalacak. Geçtiğimiz günlerde tesisin yakınlarında çıkan yangın nedeniyle fabrikanın tüm gücü kesilmiş durumda. Tamirat sürecinin de en az 1 hafta kadar süreceği belirtiliyor.

İşin ilginç yanı ise "kundaklama" şüphesi. İddialara göre yangın öncelikle tesise yakın elektrik hatlarından başlamış. Model Y üretimi yapan tesiste yaklaşık 12.000 kişiyi dışarı çıkartan yetkililer, yangının daha sonra elektrik şebekesini yok etmesini izlemek zorunda kalmış. Yangın, tesise sıçramadan durdurulmuş.

Galeri: Tesla Giga Berlin (Tesla Gigafactory 4)

Tesisin yöneticisi Andre Thierig, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada tesisin ancak önümüzdeki pazartesi çalışmaya başlayacağını ifade ediyor. Yaşananlardan ötürü herkesin sarsıldığını belirten yönetici, bu saldırının "ikinci kundaklama" çabası olduğunu da belirtmiş. Daha önce bir kez daha şebeke yakınlarına saldıran isimsiz kişiler, tesisin yakınlarındaki demir yoluna saldırmayı da denemiş.

Fabrikadaki çalışanlar pazartesi gününe kadar izinli olacak ve evden çalışacak. Tesla CEO'su Elon Musk ise geçtiğimiz gün Twitter'dan attığı tweet ile saldırganları "eco-terrorist" olarak adlandırdı. Musk, kendilerini "çevreci" olarak gören saldırganların aslında çevreye herhangi bir katkıları olmadığını belirtiyor.

Brandenburg'un ekonomi bakanı Joerg Steinbach, saldırıyı bir "terörist saldırısı" olarak değerlendirdiklerini ifade etti. Alman hükümeti şu anda saldırganların peşine düşmüş durumda.