Hyundai, piyasadaki üçüncü yaşına girmeye hazırlanan Ioniq 5'i estetik koltuğuna oturttu. Teknolojik anlamda gelişmeler yaşayan Ioniq 5, günümüzün rekabetçi elektrikli otomobil segmentinde yeniden hayat bulacak. 

Güney Koreli üretici model ailesine bir de N Line donanımı yerleştirdi. Gelin tüm detaylara birlikte göz atalım.

Dış Tasarım

Makyaj operasyonu, Ioniq 5'in boyutlarını değiştirmiş. Güncel modelden yaklaşık 2 cm kadar uzun olan makyajlı Ioniq 5, yükseklik ve genişliğinde değişim yaşamamış. Aynı şekilde bu boyut değişiminin aks mesafesine yansımadığını da görüyoruz.

2024 Makyajlı Hyundai Ioniq 5
2024 Makyajlı Hyundai Ioniq 5

Bu boyut değişiminde yaklaşık 5 cm kadar uzatılan spoiler'in payı büyük. Hyundai bu değişim ile birlikte Ioniq 5'in aerodinamik performansını artırmayı hedeflemiş. Yeni jant takımları ve değişen tampon tasarımları da makyaj operasyonunun getirdiklerinden. Ioniq 5 ilk kez dijital dikiz aynası ile birlikte de alınabilecek. 

Kabin

Hyundai, basın açıklamasında modelin estetik operasyon ile birlikte kabinde "daha ergonomik" bir yapı sunduğunun altını çizmiş. Örneğin ana ekranın hemen altında bulunan fiziksel tuşlar, kullanıcıların kullanım şekline çok daha uygun şekilde yerleştirilmiş. Kol dayamanın hemen önüne ise geri görüş kamerasını açan bir tuş ve koltuk ısıtmayı/soğutmayı aktive edebileceğiniz fiziksel tuşlar yerleştirilmiş. Böylece sürücü kolunu kaldırmadan bu işlemleri gerçekleştirebilecek.

2024 Makyajlı Hyundai Ioniq 5

Direksiyon simidini de yenileyen Hyundai, üstünde bulunan dört noktayı da ışıklandırma kararı almış. Şimdilik ışıklandırmanın bir fonksiyonu olup olmadığını bilmiyoruz. Fakat bazı kaynaklar bu ışıkların modelin şarj seviyesini gösterebileceğini öne sürmüş.

Elbette makyaj operasyonu ile birlikte multimedya sistemi de markanın yeni yazılımıyla buluşmuş durumda.

Derinin Altı

Ioniq 5'in en dikkat çekici yenilikleri ise derisinin altında yaşanıyor. Güncel modelin 77.4 kWh'lik bataryası, 84.0 kWh'lik yeni bir pil paketi ile değiştirildi. Maalesef bu yeni bataryanın detayları açıklanmış değil. Giriş seviyesindeki 58 kWh'lik batarya da yerini koruyacak gibi görünüyor.

Galeri: 2024 Makyajlı Hyundai Ioniq 5

Batarya değişimi beraberinde güç değişikliğini de getirebilir. Lakin Güney Koreli, henüz bu konuda bir açıklama yapmadı.

Şerit takip sistemi 2 ve akıllı park asistanı gibi güvenlik donanımları da makyaj operasyonu ile Ioniq 5'in dünyasına giriş yapmış durumda.

Modelin ülkemize yılın ikinci yarısında giriş yapması muhtemel görünüyor.