BYD, YangWang isimli premium markasının yeni modeli U9'un örtüsünü kaldırdı. Kağıt üstünde Ferrari gibi süper otomobiller ile yarışabilecek gibi görünen U9, dört elektrikli motorundan tam 1.300 bg güç üretebilecek.

Modelin hem tasarım hem de mekanik anlamda dikkat çekici olduğunu söylemeden edemeyeceğim. BYD'nin ifadelerine göre U9, e4 platformu üzerinden yükseliyor. Bu yeni platform hem U8 hem de U9 modelleri ile birlikte çıkış yaptı.

Galeri: YangWang U9

U9, "DiSus-X Intelligent Body Control System" isimli teknolojinin tanıtıldığı ilk model. Bu sistem oldukça ilginç yeteneklere sahip. Temelinde adaptif bir süspansiyon teknolojisi olan "DiSus-X", modelin üç teker üzerinde gidebilmesine bile olanak sağlıyor. Hatta aşağıya videosunu da bıraktım.

U9, her tekerinde bir adet elektrikli motor bulunduracak. Bu dört motorun toplam çıkış gücü ise 1.300 bg güç ve 1.680 Nm tork üretebiliyor.

Motor, BYD'nin "Blade Battery" dediği ince bir batarya paketi ile donatılmış. 80 kWh'lik kapasiteye sahip olan bu batarya sayesince model 456 km (CLTC) menzile ulaşabiliyor. Maksimum hızı 309.19 km/s olarak ölçülen model, 0-100 km/s hızlanmasını ise sadece 2.36 saniyede tamamlayabiliyor.

YangWang, U9'u şimdilik sadece Çin'de satışa sunacak. Modelin yaklaşık 215.000 euro'luk bir fiyat etiketine sahip olacağını söyleyelim. Bu da kendisini Ferrari'nin hibriti SF90 Stradale'den ucuz kılıyor.