2030 yılı itibariyle üretiminde değişime gitmesi beklenen Mercedes-Benz, planlarında değişikliğe gitmiş gibi görünüyor. Markanın CEO's Ola Kallenius, geçtiğimiz günlerde Bloomberg'e verdiği röportajda oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

İçten yanmalı modellerin bir süre daha "fiyat anlamında" sıfır emisyonlu kardeşlerinden önde olacağını belirten Kallenius, tamamen EV'ler ile dolu bir dünyanın "yakın zamanda" gerçekleşmeyeceğine vurgu yaptı. 

Galeri: Mercedes-AMG EQS 53 4Matic+

Mercedes, EV satış beklentilerinde de düşüşe gittiğini resmen açıkladı. Buna ek olarak Alman üretici, ilerleyen yıllarda da "içten yanmalı motor üretmeye ve geliştirmeye" devam edecek. Otomotiv sektörü uzun bir aranın ardından beklentilerini değiştirmek zorunda gibi görünüyor.

Kallenius'a göre, 2030 yılı tam dönüşüm için oldukça erken. Hatta yöneticinin ifadelerine göre 2030 yılına kadar hiçbir üretici ürün gamının tamamını elektrikli otomobillerden oluşturamayacak. Tabii bunda talebin düşüşü ile birlikte, toplumun EV modellere olan bakışının da etkisi var.

Kallenius aynı zamanda Mercedes'in beklentileri konusunda da uyarı yaptı. Mercedes, bu yıl boyunca tamamen elektrikli ve hibrit modellerin toplam satışların ancak yüzde 19-21'ini oluşturabileceğine inanıyor. 

Bu da Mercedes'in, yıl boyunca elektrikli otomobillere olan talebin azalacağına yönelik bir beklentiye sahip olduğunun işareti.