Hyundai'nin elektrikli model gamındaki üçüncü modeli, Ioniq 7 ismini taşıyan büyük bir SUV olacak. Bugüne kadar sadece ismini bildiğimiz modelin çıkış tarihi de kesinleşmiş bulunuyor: 28 Haziran 2024. Koreli üretici, tanıtımı Busan Otomobil Fuarının ilk gününde yapacak.

Henüz teknik özeller paylaşılmamış olsa da 2021 yılında tanıtılan Seven Konsepti'nden birçok detay göreceğimiz aşikâr. Ayrıca teknik açıdan Kia EV9 ile birçok ortak bileşen göreceğimiz Ioniq 7, boyutlarını da Kia'lı kuzeninden alacak.

Galeri: Hyundai Seven Konsepti

Yaklaşık 5 metre uzunluğunda olmasını beklediğimiz Ioniq 7, üreticinin amiral gemisi modeli olacak. Seven Konsepti'nde gördüğümüz detayların üretim aracına da taşınması hâlinde özellikle Ioniq 5'te gördüğümüz tasarım dilinin kullanılacağını tahmin edebiliriz.

Önde pixel-tipi farlar ve yuvarlak hatlar, aracın kaslı çizgileri ile birleşecek. Ferahlıktan ödün vermeyen tavan çizgisi ile birlikte Ioniq 7, 3 koltuk sırasına sahip olacak. Tesla'nın 6 koltuklu oturma düzeninin aksine Hyundai, 7 koltuk yerleştirecek.

Hyundai Kia grubundaki bütün elektrikli modellere can veren e-GMP platformunda üretilecek olan Ioniq 7, arkadan itişli 204 bg ve dört tekerden çekişli 385 bg güç seçenekleri sunabilir. 800 Volt mimariye sahip 99.8 kWh kapasiteli batarya sayesinde 500 km'yi aşan bir menzil vadedilmesini bekliyoruz.