Pek çok üretici, 2024 yılının elektrikli otomobiller için çalkantılı geçeceğine inanıyor. Sektörün önde gelen analizcilerinin de aynı fikirde olduğu bu görüş, Çinli EV üreticilerinden HiPhi'ın operasyonlarını 6 ay kadar durdurma kararı verdiğini açıklaması ile ete kemiğe büründü.

Human Horizons Group'un ürettiği Şangay menşeli premium EV üreticisi HiPhi, geçtiğimiz cuma günü "tabiri caizse" kepenk indirdi. Çin'den gelen haberlere göre markanın ana tesisinde üretim durduruldu ve tüm çalışanlar evlerine gönderildi.

Galeri: HiPhi Y

Adını vermek istemeyen çalışanlar, HiPhi'ın "şimdilik" gerekli önlemleri aldığını da ifade etmiş. Örneğin çalışanlar Ocak maaşlarını tam olarak alacak. Fakat 18 Şubat - 18 Mart aralığı itibariyle maaşlarının sadece yüzde 70'ini alabilecekler. Bu aydan sonra ise tüm çalışanlar asgari ücrete geçiş yapacak.

Açıklamada sağlık sigortalarına devam etmek isteyen çalışanların da 25 Şubat'a kadar istifa etmesi gerektiği belirtilmiş. Bu da HiPhi'ın kısa süre içerisinde çalışanlarının sigortasını dahi ödeyemeyeceği mali bir çıkmaza gireceğine işaret ediyor.

HiPhi, henüz geçtiğimiz aylarda Avrupa'da satışa başlamıştı. Markanın şu anda aktif olarak hem Oslo'da hem de Münih'te iki adet bayisi bulunuyor. HiPhi Avrupa'da X adını verdiği SUV'si ve beş kapılı modeli Z'yi satışa sunmuştu. Her iki modelin fiyatı da 100.000 euro'nun üstündeydi.