Otomotiv dünyası çok hızlı bir değişim geçiriyor. Tanıdığımız markaların tamamı yeni elektrikli ürün gamları ile öne çıkıyor. Volkswagen de "ID" ailesi ile bu kervana katılanlar arasında. Lakin Wolfsburglu üreticinin eksik kaldığı bir segment bulunuyordu. Ta ki bugüne kadar.

Volkswagen'in ilk elektrikli station wagon'u olacak ID.7 Tourer ile tanışın. Markadan aşina olduğumuz "Variant" takısını kullanmayan model, VW tarihinde bir ilki temsil edecek. Gelin modele yakından bakalım.

VW ID.7 Tourer (2024)

Dış Tasarım

Yeni Volkswagen ID.7 Tourer, adından da anlaşılabileceği gibi, pek çok detayını fastback kardeşi ile paylaşıyor. Öyle ki her iki modelin boyutları bile aynı. ID.7 Sedan da, ID.7 Tourer de 4.96 m uzunluğa ve 2.97 m aks aralığına sahip.

VW ID.7 (2023)

VW ID.7 (2023)

VW ID.7 Tourer (2024)

VW ID.7 Tourer (2024)

Boyutlar değişmemiş olsa da gövde tipi çok daha pratik olması için ciddi bir değişim geçirmiş. Tourer versiyonu daha uzun ve eğimli bir tavan tasarımına sahip. Elbette bu tasarım değişikliği bagaj bölümünde daha fazla hacim sağlanması için planlanmış.

Kısacası ID.7'ye nasıl "elektrikli Passat" diyorsak, ID.7 Tourer'e de "elektrikli Passat Variant" benzetmesi yapabiliriz.

Kabin ve Saklama Alanları

Peki bu gövde değişimi ne kadar alan açmış? ID.7 Tourer, kullanıcılarına tam 605 litre bagaj hacmi sunacak. Koltuklar yatay hale getirildiğinde ise bu hacim, 1.714 litreye kadar yükselebiliyor. Karşılaştırma için son Passat Variant'ın 690 - 1.920 L bagaj hacmine sahip olduğunu da not edelim.

VW ID.7 Tourer (2024)

VW ID.7 Tourer (2024)

ID.7 Tourer, teknoloji anlamında da geçtiğimiz yıl gelen kardeşinden önde. Örneğin ailenin MIB4 bilgi eğlence sistemi yazılımını kullanacak ilk modeli Tourer olacak. Volkswagen, modelin tamamen yeni yazılımına ek olarak donanımda da iyileştirmeler yapıldığının altını çiziyor. Model 15 inçlik dijital gösterge paneli ile gelecek.

VW ID.7 Tourer (2024)

Bir diğer detay da yeni Golf ile hayatımıza giren ChatGPT tabanlı IDA sesli asistan sistemi. IDA'yı kullanarak pek çok komutu sadece sesinizle yerine getirmeniz mümkün olacak. Hatta IDA, ChatGPT sayesinde sizinle çok daha fazla etkileşime girebilecek.

Motor ve Batarya Seçenekleri

Yeni Volkswagen ID.7 Tourer'in kısa süre içerisinde önce Avrupa'da satışa sunulması bekleniyor. Alman üretici modeli Pro ve Pro S donanımları ile satacak. Her iki model de APP550 kodlu arka aksa yerleştirilmiş elektromotor sayesinde 285 bg güç üretebilecek. 

Galeri: VW ID.7 Tourer (2024)

İki donanım arasındaki en büyük fark ise batarya seçenekleri olacak. Pro versiyonu, 77 kWh'lik batarya ve 175 kW hızlı şarj desteği ile geliyor. Pro S'te ise yeni 86 kWh'lik batarya seçeneğini görüyoruz. Bu model 200 kW hızlı şarj desteği sunacak.

Volkswagen henüz modellerin WLTP verilerini açıklamadı. Fakat Alman üreticinin simülasyonlarına göre Pro S versiyonu 687 km menzil sunabilecek.