Yeni Dacia Spring ufukta görünüyor. Romen markanın elektrikli küçük SUV'sinin Cenevre Otomobil Fuarında görücüye çıkacağını düşünüyorduk. Ancak Dacia'nın İngiltere sayfasının paylaşımına göre Spring, daha erken bir tarihte, 21 Şubat'ta tanıtılacak.

Fotoğrafta aracın yan profilini açıkça görebiliyoruz. Mevcut nesil ile benzer bir proporsiyon taşıdığını gördüğümüz araç hakkındaki söylentiler sayesinde birkaç detaya daha sahibiz. İlk olarak küçük SUV, 3.73 metre uzunluğunu çoğunlukla koruyacak. Ön tarafta ise Duster'da gördüğümüz görsel değişimler yaşanacak.

 

İç mekanda büyük değişimler beklediğimiz Spring, teknolojik anlamda epey dolu bir model olacak. Yeni bir multimedya ekranı taşımasını beklediğimiz aracın dijital gösterge paneline kavuşması da muhtemel. Bunca değişimin arasında en önemlisi ise aracın iskeletinde yaşanacak.

CMF-AEV isimli platform, ağırlık azaltmada büyük fark yaratmasının yanı sıra teknolojik entegrasyonlara uygun bir tasarıma sahip. Küçük Dacia'nın motoru ve bataryaları da geliştirilmiş olabilir fakat henüz resmî bir bilgimiz bulunmuyor. Müşteri portföyü güçlü ve uzun menzilli bir araç talep etmediği için masraflı bir değişim yapılacağını sanmıyoruz.

Dacia Spring, en ucuz elektrikli otomobil olması ile öne çıkıyor. Almanya'da (10 bin € indirim sayesinde) 12 bin 750 € fiyat etiketi bulunan araç, ülkemizde 885 bin ₺ fiyat etikene sahip. Ayrıca Almanya'daki indirimin sebebi, yeni model gelmeden önce eldeki araçları elden çıkarmak gibi görünüyor.