Yenilenen Lancia Ypsilon, İtalyan hatchback'in kaderini değiştiren iyileştirmeler ile karşımızda. Dış tasarımda çarpıcı bir değişim yaşayan Ypsilon, iç mekanda da birçok özel dokunuşa sahip. Stellantis grubundaki kardeşleri ile aynı iskeleti paylaşan araç, kendine has detaylar ile öne çıkıyor.

Tasarım ve konfor anlamında büyük iddialara sahip olan Ypsilon, Peugeot ve Opel modellerinden aşina olduğumu 10.25 inç boyutundaki ekran çiftine sahip. Aracın gündeme geldiği ilk günlerde epey merak uyandıran Cassina isimli kahve tepsisi de orta konsolda yer alıyor.

 

Aracın aynı ismi taşıyan Cassina Özel Sürümü'nde bulunan bu çok amaçlı bölme, tamamen el emeğiyle ve deri kaplama ile üretiliyor. Kablosuz şarj imkanına sahip olan bölmenin hemen üstünde ise klima kontrolleri yer alıyor. Epey ince tasarlanmış hava menfezlerini gördüğümüz ön konsol, multimedya ekranının tepesinde yer alan S.A.L.A ile tamamlanıyor.

"Ses Hava Işık Ünitesi" anlamına gelen bu arayüz, yapay zeka desteği sayesinde ses, havalandırma ve araç içi aydınlatma özelliklerini kontrol ediyor. Ayrıca araçta kablosuz Carplay ve Android Auto bağlantısı sunuluyor. Aracın kendi mobil uygulaması ise arabayı kitleme, açma ve havalandırmayı kontrol etme imkanı sunuyor.

Lancia Ypsilon (2024)
Lancia Ypsilon (2024)

Cassina özel sürümüne olarak Ypsilon, mavi renkli kadife koltuklara kavuşuyor. Isıtmalı ve masaj özellikli bu koltuklar, "oturma odası ruhunu" veren Cannelloni tasarımını taşıyor. Standart Ypsilon modelleri, farklı koltuk seçeneklerine sahip olacak fakat diğer tasarımlar henüz açıklanmadı.

Yeni Ypsilon, selefine kıyasla yaklaşık 25 cm daha uzun. 10 cm daha genişleyen model, iç mekanda epey fearh bir ortam sunuyor. Elektrikli modelde 310 litre, hibrit modelde ise 350 litre bagaj hacmi sunulan modelin arka koltukları 40:60 oranda yatırılarak toplam bagaj hacmi 1100 litreye kadar artırılabiliyor.