Rivian, bir süredir teaser kampanyasını sürdürdüğü R2 isimli giriş seviyesi modelini 7 Mart'ta tanıtacağını resmen açıkladı. R1S SUV ve R1T pick-up'ın altına yerleşecek modelin, boyut anlamında da kardeşlerinden daha küçük olması muhtemel. Bu nedenle de fiyat konusunda çok daha rekabetçi olacak.

Maalesef Rivian model hakkında çok fazla açıklama yapmaktan çekiniyor. Bununla birlikte modelin direkt olarak Tesla Model Y, Kia EV6 ve Hyundai Ioniq 5 ile rekabete girmesini bekliyoruz.

 

Markanın CEO'su RJ Scaringe, Aralık ayıda verdiği röportajda R2'nin başlangıç fiyatının yaklaşık 45.000 ve 50.000 dolar arasında olacağını ifade etmişti. Şu anda markanın en ucuz aracının 80.000 dolar ile R1T olduğu düşünülürse, fiyata "ideal" demek yanlış olmaz.

R2 isimli model, 2026 yılında satışa sunulacak. Fakat model, Rivian için çok daha büyük önem arz ediyor. Scaringe, Rivian R2'nin marka için "Model 3 anı" olacağının altını çiziyor. Yani yöneticiye göre R2'nin gelişi, Rivian'da yeni bir sayfa açacak.

Rivian aynı zamanda genişleme projesine de devam ediyor. Tam 5 milyar dolarlık yatırım ile yeni bir üretim tesisi kurmaya başlayan üretici, bu tesisinde R2 üretimini de gerçekleştirecek.