BZ4x sadece bir başlangıçtı. Büyük başarılara imza atamayan bu model, Toyota'nın elektrikli çağa geçişinde "ilkin günahı olmaz" rolü oynayacak. Yakın gelecekte ise model gamının epey büyüdüğünü göreceğiz. 2024 veya en geç 2025 yılında müşteriye sunulacak olan küçük SUV BZ2x, özellikle Avrupa pazarında kendini kanıtlayabilir.

Toyota'nın "Urban SUV" konseptini temel alacak olan bu modelin tahmini render görüntülerini hazırladık. Genel olarak Yaris Cross'a yakın bir proporsiyon sunmasını beklediğimiz araç, Toyota'nın yeni tasarım diline uygun hatlar taşıyacak.

Galeri: Toyota bZ2X, Motor1.com render

Bahsettiğimiz Urban SUV konsepti 4.30 metre uzunluğa, 1.82 metre genişliğe ve 1.62 metre yüksekliğe sahipti ki üretim modelinde de buna yakın boyutlar görmeyi bekliyoruz. Farklı segmentlere hizmet ediyor olsalar da BZ2x'in BZ4x'ten tanıdığımız teknolojiler ile donatılması epey muhtemel. Fakat büyük kardeşin yaşadığı olumsuz durumların da çözüleceğini ve yeni modelin daha rafine bir sürüş sunacağını tahmin ediyoruz.

Teknik özellikler hakkında konuşmak için epey erken olsa da rekabet edeceği modellere baktığımız zaman 55-65 kWh boyutlarında bir batarya paketi ile 400-500 km arasında menzil sunulacağını tahmin edebiliriz. Önden çekiş tek motor ve dört tekerden çekişli çift motor güç ünitelerinin sunulacağı da aşikâr. Opel Mokka Electric ve Jeep Avenger gibi modellerin rakibi olacak BZ2x, en geç 2025 yılında yollarda olacak.

Galeri: Toyota Urban SUV konsepti