Kompakt sedanlar henüz tarihe karışmadı, sadece biraz zamana ve gelişmeye ihtiyaçları var. Yani en azından Kia böyle düşünüyor. Geçtiğimiz sene tanıtılan EV4 konsepti, "dört kapılı, üç kutulu" tasarım dilini, SUV tasarım hatları ile harmanlamış ve ilgi çekici bir tasarım sunmuştu.

The Korean Car Blog dergisinin paylaştığı bilgilere göre bu SUV görünümlü sedan, 2024 yılının sonlarında üretim hattına taşınması beklenmesine rağmen 2025'in başlarında müşteri ile buluşacak. Kia CFO'su Woo-Jeong Joo'dan gelen bu bilgiler, elektrikli modellerin geleceği hakkında yapılan bir açıklamaya dayanıyor. 

Galeri: Kia EV4 Konsepti

Elektrikli modeller Kia'nın satış rakamlarında ve kârlılığında büyük rol oynuyor. Müşteri talebini orta ve uzun vadede karşılayacak şekilde EV3, EV4 ve EV5 modellerini sırasıyla piyasaya sürmeyi hedefliyoruz. 

EV4'ün üretiminin neden geciktiğini bilmiyoruz fakat The Korean Car Blog'un raporuna göre bu durumun asıl sebebi aracın malzeme kalitesini artırmaktan geçiyor olabilir. Geçtiğimiz ekim ayında tanıtılan konsepte yakın bir tasarım sunacak olan EV4, Model 3 ile kafa kafaya rekabet edecek.

Arkadan itişli ve dört tekerden çekişli seçenekler sunan Model 3'ün aksine EV4, yüksek ihtimalle önden çekişli bir alt yapıya sahip olacak. Henüz teknik bilgileri paylaşılmayan modelin e-GMP platformunda veya yeni geliştirilen IMA üzerine üretileceği de belirtilmiş değil. IMA, üretim maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen mimarisi gereği bu modelin temelini oluşturabilir.