Çinli üreticilerin Avrupa çıkartması devam ediyor. Avrupa'ya açılmayı planlayan ilk markalardan olan Great Wall Motor'un çalışmaları ise zora girmiş gibi. Almanya'dan gelen haberlere göre Great Wall, toksik çalışma ortamı nedeniyle çalışanlarını kaybediyor.

İlk adımda Wey ve Ora model ailesini satışa sunmayı hedefleyen Çinli üretici, Avrupa'daki ilk ofisini de Münih'te açmıştı. Yerel kaynaklar, Great Wall'un agresif bir genişleme yolu izlediğini öne sürüyordu. İddialara göre Çinli üretici, çalışanlarına yerel rakiplerine oranla yüzde 30 ile 50 arasında daha fazla maaş teklif ediyordu.

Galeri: Ora Good Cat

Lakin bu durum, iş ortamındaki stres ile kıyaslandığında çalışanlar için yeterli olmamış. Yerel FAZ gazetesinin haberine göre Great Wall'daki işçiler, teker teker işten ayrılıyor. Yaklaşık 100 kadar çalışana sahip olan ofisin, "toksik" bir iş ortamına sahip olduğu öne sürülüyor.

İsimsiz şekilde FAZ'a konuşan eski Great Wall çalışanları, şirketteki bu zorlu ortamdan bahsetmiş. Pek çok çalışan, şirketteki sert tondan bahsederken "tecrübelerinin hiçe sayıldığını" ifade etmiş.

Eski bir çalışan, Great Wall'daki "pişmanlığını" şu sözlerle ifade ediyor: "Çinliler sizi bir tomar parayla çekiyor. Fakat bu şirkette çalışabilmeniz mümkün değil."

Great Wall'un Avrupa patronu Steffen Cost ise durumun "kültürel farklılıklardan" kaynaklandığını ifade etmiş. Cost'a göre Great Wall'un "yoğun" çalışma ortamı markanın henüz Avrupa'da bilinmemesinden kaynaklanıyor.

Bakalım Great Wall, Avrupa çalışma standartlarına uyum gösterebilecek mi...