BMW, i3 ile başladığı elektrikli otomobil macerasını bambaşka bir boyuta taşıdı. Yıllar içerisinde pek çok yeni elektrikli model ile karşımıza çıkan üretici, geleceğinde de tamamen elektrikli bir marka olmayı amaçlıyor. Bu nedenle de yeni elektrikli modellerine özel bir platform geliştiriyor: Neue Klasse.

Neue Klasse'yi ve detaylarını her fırsatta sizlerle paylaşıyoruz. Bugün ise platformun, BMW için ne kadar önemli olduğunu öğreneceğiz. Üreticinin "mobiliteyi temelden değiştirecek" dediği platform, ilk adımda tam 6 elektrikli otomobilin omurgasını oluşturacak.

Galeri: BMW Vision Neue Klasse EV Konsepti

800 voltluk bu yeni altyapı, modüler tasarımı ile dikkat çekiyor. Örneğin Neue Klasse'deki batarya paketi, tabanda bulunmuyor. BMW mühendisleri bataryayı, aracın omurgasına yerleştirmenin yeni bir yolunu keşfetmiş. Bu sayede de ağırlık azalıyor ve maliyetler düşüyor.

BMW, bu altyapıyı kullanacak ilk iki modelin SUV ve sedan gövde tipinde olacağını açıkladı.

İlk model, i3 ile başlayan maceranın devamı niteliğindeki, iX3 olacak. Macaristan'da üretilecek NA5 kod adlı modelin 2025 yılında gelmesi bekleniyor. iX3'ün uzun aks aralığına sahip versiyonu da Çin'de satışa sunulacak.

İkinci modelin 2026 yılında gelmesi beklenen NA0 kod adlı 3 Serisi Sedan olması muhtemel. Bu model, markanın ana üssünde üretilecek.

Coupe-sedan gövde tipindeki NA7 kod adlı iX4 ise 2026 yılında karşımıza çıkacak. iX4'ün station wagon türevinin de 2027 yılında satışa sunulması bekleniyor.

Listedeki son model ise bir SUV olacak. NB5 kod adlı bu SUV'nin, iX1'in yerini alması bekleniyor.