Nissan, tarihindeki en güçlü elektrikli Nismo modelinin örtüsünü kaldırdı. Tokyo Otomobil Fuarı'nda karşımıza çıkan Ariya Nismo, her anlamda önemli değişimler yaşayacak. Nissan, modelin üretime geçeceğini ve bahar aylarında satışa sunulacağını açıkladı.

Japon üretici modeli iki farklı versiyon ile satışa sunmayı amaçlıyor. Giriş seviyesi model yaklaşık 362 bg güç ve 560 Nm tork üretebilecek. Çift motorlu model, 66 kWh'lik bir batarya ile birlikte geliyor. İkinci seçenekte ise toplam güç 430 bg güç ve 600 Nm torka çıkarken, batarya kapasitesi de 91 kWh'e yükseliyor.

Galeri: 2024 Nissan Ariya Nismo

Tamamen elektrikli modele "hafif" demek ise imkansız. Ariya Nismo, 2 tonun biraz üstünde bir ağırlığa sahip. Eğer en dolu versiyonu alırsanız bu ağırlık yaklaşık 2.220 kilograma kadar çıkıyor. 

İlginç olan detay ise Nissan'ın henüz modelin performans verilerini açıklamamış olması. Tabii bu konu hakkında fikir yürütebiliyoruz. Örneğin Ariya'nın en güçlü versiyonu 0-100 km/s hızlanmasını yaklaşık 5 saniyede tamamlayabiliyordu. 430 bg güce yükselen çıkış gücü, bu hızlanma sürelerini 5 saniyenin altına çekecektir.

Elbette Ariya içerisine ve dışarısına Nismo dokunuşları da yapılmış. Daha geniş ön koltuklar, kırmızı dikiş detayları ve aracın her yerinde görebileceğiniz "Nismo" işlemeleri bu dokunuşlar arasında. 

Nissan, Ariya Nismo'yu ilk olarak Japonya'da satışa sunacak. Modelin Japonya dışına çıkıp çıkmayacağı ise henüz netleşmiş değil.