Tesla Model 3, geçtiğimiz sene "Highland" ismi altında makyaj operasyonundan geçmişti. Fakat üretim hattına taşınması ertelenen aracın, Şanghay'daki fabrikada üretilen ilk örnekleri Avustralya, Avrupa ve Orta Doğu'daki sayılı müşterilere ancak 2023 Kasım ayında teslim edebilmişti.

Amerika'daki fabrikanın da yenilenen Model 3 için hazırlanması sayesinde artık Amerika'daki müşteriler için de siparişler açıldı. Avrupa'da olduğu şekilde sadece 2 donanım seviyesinde sunulan araç "arkadan itiş, standart menzil" ve "dört tekerden çekiş, uzun menzil" olarak sırasıyla 513 km ve 629 km menzil vadediyor.

 

Model gamına katılacağını öğrendiğimiz Model 3 Performance ile ne zaman karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Ayrıca daha sportif koltuklara sahip bir donanım paketi ile karşılaşacağımıza dair sızıntılar sosyal medyada gezmeye başladı. Bahsettiğimiz koltuklar Performance modelinde yer alabileceği gibi, yeni bir donanım seviyesi ile karşılaşmamız da mümkün.

Menzil konusunda standart menzilli modelde bir değişim bulunmuyor fakat uzun menzilli model 13 km daha fazla menzil vadediyor. Ayrıca giden modele kıyasla fiyat artışı bulunmaması önemli bir detay. Ön konsoldaki ekranın boyutları 15.4 inç seviyesinde korunuyor olsa da çerçevelerin daha ince olması göze çarpan detaylardan.

Makyaj öncesi model ile kıyasladığımız zaman Model 3'ün en önemli geliştirmeleri konfor alanında gerçekleştirilmiş. Yapılan testlerde ortalama kabin gürültüsünün 77 dB seviyesinden 74 dB seviyesine düştüğü ve süspansiyonun daha yumuşak çalıştığı belirtiliyor. Genel malzeme kalitesinin ve üretim kalitesinin arttığı da belirtiliyor olsa da bunu ekrandan bakarak anlamamız mümkün değil.

Orta konsolun arkasında, arka koltukta oturanların klimayı kontrol etmesini ve menülere erişmesini sağlayan 8 inçlik yeni bir ekran bulunuyor. Sinyal kolunun kaldırılması sebebiyle yenilenen direksiyon simidine dokunmatik düğmeler eklenmiş. Cam tavan sayesinde ferahlayan iç mekanda LED şeritler ile ambiyans aydınlatması sunuluyor. Ön koltuk havalandırmasının standart olarak sunulması da bahsedilmesi gereken önemli bir detay.

Tesla'nın Türkiye'deki Model Y satışlarından memnun olması sebebiyle Model 3'ün de satışa sunulacağına dair söylentiler dönüyor olsa da Çin'den ithal edilen otomobillerdeki ek vergi sebebiyle fiyatı artacak olan modelin akıbetinin ne olacağını önümüzdeki aylarda öğrenmeyi umuyoruz.