Volvo, Avrupa Yatırım Bankası'na (AYB) 420 milyon € kredi için başvuruda bulunmuştu. Bu fon, şirketin 2030 yılına kadar sıfır emisyonlu hâle gelmesine yardımcı olacak ve yeni nesil EV platformunun geliştirilmesi için kullanılacak.

Anlaşma, Volvo'nun yeni nesil otomobilleri daha güvenli ve sürdürülebilir şekilde üretmesini kolaylaştırmak için onaylandı. Plana göre Volvo, daha hızlı şarj edilebilen ve daha stabil bataryalar geliştirmek ve hem daha hafif hem daha ucuz otomobillerin piyasaya kazandırılması için çalışacak. 

2025 Volvo EX30 Cross Country

Volvo EX30 Cross Country

AYB Başkan Yardımcısı Thomas Ostros şunları söyledi: "İsveç'in, otomotiv endüstrisini daha sürdürülebilir hâle getirmek için adım atan Volvo ile gurur duyması lazım. Firma, elektrifikasyon konusunda öncü üreticilerden biri olmayı başardı. Geely ile yaptıkları iş birliği ise tamamen elektrikli modellere geçişte epey fayda sağlayacak."

Volvo gerçekten de başarılı modeller geliştirmeyi başarıyor. Lüks SUV'lar arasında öne çıkmayı başaran EX90 ve kompakt boyutlarına rağmen büyük işler hedefleyen EX30 iyi birer örnek. Volvo'nun tahminlerine göre 2025 yılına kadar toplam 600 bin elektrikli araç satışı tamamlayacaklar. 2030 yılında ise sıfır emisyon model gamına geçilecek.

Ayrıca Volvo, batarya üretimi konusunda StoreDot ve Northvolt isimli şirketler aracılığıyla yatırım yapıyor.

Volvo EX90 Excellence (2023)

Volvo EX90 Excellence