İtalyan hükümeti, yaklaşık 1 milyar euro bütçe ayıracağı yeni yasa paketini parlamentosuna taşıdı. Eğer karar parlamentodan geçerse, İtalya'nın sokaklarındaki "eski" otomobil sayısı bir hayli azalacak.

Yasa teklifine erişme fırsatı bulan Bloomberg, belgedeki detayları kamuoyu ile paylaştı. İtalya hükümeti bu yasa ile eski benzinli ve dizel araçları trafikten çekmeyi amaçlıyor. Bunun için de tüketicilere farklı fırsatlar tanınacak.

Sanayi Bakanlığı'nın incelemeye aldığı yasa ile birlikte tüketicilere 13.750 euro'ya kadar teşvik uygulanabilecek. Bu teşviki alabilmek için yıllık gelirinizin 30.000 euro'dan az olması ve eski bir otomobile sahip olmanız gerekiyor. Burada "eski" olarak nitelendirilen modellerin Euro 2 sınırlamalarıyla geliştirilen 20 ve üstü yaştaki otomobiller olduğunu belirtelim.

Böylece yeni elektrikli otomobilinizi, 13.750 euro indirim ile alabileceksiniz.

İtalya hükümetinin bir süredir ülkenin otomotiv pazarını değiştirmek istediği biliniyor. Belgede de İtalya'nın Avrupa'daki en yaşlı otomotiv pazarına sahip olduğuna değinilmiş. Resmi verilere göre İtalya caddelerinde 11 milyondan fazla Euro 3 kurallarını kullanan otomobil bulunuyor.

Eğer yasa geçecek olursa, hem geliri düşük aileler hem de öğrenciler ciddi bir indirimden yararlanabilecek. Yasanın ise 1 Şubat'ta resmi olarak görüşüleceği açıklandı.

İtalya'nın, diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha düşük bir EV oranı olduğunu da belirtelim.