Çinli otomobil üreticisi BYD, henüz dünya çapına yavaş yavaş açılıyor olmasına rağmen rekor kırmaya devam ediyor. Yılın son çeyreğinde toplamda 526.409 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleştiren üretici, Tesla'nın önüne geçmeyi başardı. Tesla, "dünyanın en çok satan EV üreticisi" unvanını korumak için, son çeyrekte kendi rekorunu kırmak zorunda.

Çin'in en büyük markası olan BYD, sadece aralık ayında toplamda 340.178 adet elektrikli ve hibrit otomobil satışı gerçekleştirdi. Bu satışların 190.754'ü, tamamen elektrikli modellerden oluşuyor. Automotive News Europe'un haberine göre bu rakama, yıl sonunda uygulanan agresif indirim stratejisi epey katkıda bulunmuş.

2023 yılındaki toplam satış rakamları ise 3.01 milyon adede ulaşmış durumda. Üreticinin verilerine göre satışların 1.6 milyon adedi tamamen elektrikli otomobillerden oluşuyor.

Şimdilik net olmasa da BYD bu rakamlarla Tesla'yı geride bırakmış durumda. Tesla'nın unvanını koruması için ise son çeyrekte rekor satış rakamlarına ulaşması gerekecek. Bu da eldeki verilere bakıldığında bir hayli zor görünüyor.

BYD'nin kısa süre içerisinde Avrupa pazarında da hacmini artırmak istediğini belirtelim. Üretici bu sayede dünya çapındaki satışlarını da artıracak. Avrupa'ya özel modellerin ise Macaristan'da kurulacak bir fabrikada üretileceği açıklanmıştı.